Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowska wystawa o dziejach powojennego Olsztyna

Fot. olsztyn.eu

Chcą, by mieszkańcy i turyści jeszcze lepiej poznali Olsztyn. W holu olsztyńskiego planetarium została otwarta wystawa o stolicy Warmii i Mazur po 1945 roku.

Na kilku tablicach są umieszczone i opisane zdjęcia zmieniającego się Olsztyna. Można dowiedzieć się, jakie były dzieje miasta po zakończeniu II wojny światowej. Wystawę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

Wystawa miała być gotowa na styczniową rocznicę wyzwolenia Olsztyna. Ze względu na pandemię, zmianę sposobu nauczania, termin uległ przesunięciu. Celem wystawy jest pokazanie stanu miasta bezpośrednio po wojnie, rozmiaru zniszczeń, a także stopniowej metamorfozy, jaką przechodziło. Uświadomienie, że Olsztyn jako centralne miejsce Warmii, który współcześnie kojarzy się z przestrzenią, zielenią, naturą, jeziorami, lasami, świeżym powietrzem, ma swoją trudną i bolesną historię. Wszyscy powinni ją znać, aby móc określić swoją tożsamość, nie tylko w odniesieniu do kraju, ale także regionu czy samego miasta.

– powiedziała pomysłodawczyni przedsięwzięcia, nauczycielka historii z ZSEiT.

Materiały pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców i dziadków uczniów szkoły, książek, czy archiwalnej prasy regionalnej. To m.in. zdjęcia codziennych sytuacji na tle rożnych miejsc w Olsztynie. Na wystawie są także  fotografie „Elektronika” od 1968 roku.

Planetarium jest, obok CRS Ukiel i zamku, najbardziej popularnym miejscem odwiedzin turystów. Rocznie odwiedza nas ok. 70 tys. osób. To doskonała okazja, aby goście oczekujący na seans mogli zapoznać się z powojenną historią naszego miasta.

– wyjaśnił dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie, Jacek Szubiakowski.

Wystawa pozostanie w siedzibie instytucji przy al. Piłsudskiego 38. Później wróci do Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

To nie pierwszy przykład współpracy olsztyńskiej szkoły z planetarium. Dwa lata temu uczniowie placówki wybudowali wagę kosmiczną. Dzięki urządzeniu każdy odwiedzający planetarium może sprawdzić ile ważyłby na każdej z planet Układu Słonecznego.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa
Olsztyńskie Muzeum Sportu w tymczasowej siedzibie. Do nowej Uranii ekspozycja wróci za 2 lata

Olsztyńskie Muzeum Sportu od dziś w nowej, tymczasowej siedzibie. Muzeum mieści się na co dzień w Hali Urania, ale w związku z przebudową obiektu musiało znaleźć...

Zamknij
RadioOlsztynTV