Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczcili pamięć posterunkowego Franciszka Twardowskiego

W Janowcu Kościelnym odbyły się uroczystości poświęcone pamięci starszego posterunkowego Policji Państwowej – Franciszka Twardowskiego.

– Podczas dzisiejszej uroczystości posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową – mówi wójt Janowca Piotr Rakoczy.

00:00 / 00:00

Biogram Franciszka Twardowskiego

Starszy Posterunkowy Policji Państwowej (Aspirant) Franciszek Twardowski syn Józefa i Apolonii ze Szczypków, ur. 30 XI 1893 w Wielgolasie. W I wojnie światowej w armii rosyjskiej. W Wojsku Polskim od 6 VIII do 14 X 1920 . W policji od 1 III 1924. Służbę pełnił w powiecie mławskim, m.in. na Posterunku w Lubowidzu, Janowcu. We wrześniu 1939 ponownie w Lubowidzu. Starszym posterunkowym mianowany 1 II 1935 r. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Awansowany pośmiertnie w 2007 do stopnia Aspiranta przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Więzień Ostaszkowa , zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Twerze – Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Na podstawie:

Miednoje- Księga Polskiego Cmentarza Wojennego ,t.2, wydane przez Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Warszawa 2006,
Lista Bohaterów Stowarzyszenia Parafiada- Program Katyń…Ocalić od Zapomnienia.
Lista osób awansowanych pośmiertnie przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku.

mat. Muzeum Katyńskie

Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tablica pamiątkowa, Janowiec Kościelny, dąb pamięci
W Zielonce Pasłęckiej upamiętniono Leszka Czyżewskiego. Pedagog i socjoterapeuta był twórcą ADeHaDowa

W Zielonce Pasłęckiej uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Leszkowi Czyżewskiemu. Dyrektor Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych zmarł, w styczniu, po ciężkiej chorobie. Miał 46 lat....

Zamknij
RadioOlsztynTV