Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ubóstwo na Warmii i Mazurach mimo, że spada jest wysokie

Co piąty mieszkaniec Warmii i Mazur w 2015 roku żył w ubóstwie. To dane Głównego Urzędu Statystycznego, który przygotował duży raport dotyczący sytuacji materialnej Polaków.

Prawie 15 procent jednoosobowych gospodarstw w województwie warmińsko-mazurskim miało dochody na poziomie 1043 złotych, czyli poniżej granicy ubóstwa. Tymczasem jak przekonuje urząd wojewódzki w Olsztynie, ze względu na funkcjonowanie programu 500+, liczba osób korzystających z pomocy społecznej powoli, ale sukcesywnie spada. Jak podał GUS w publikacji „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce” 9 procent gospodarstw domowych doświadczało złych warunków życia, czyli występowania co najmniej 10 z 30 symptomów złych warunków życia.

W zależności od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11 procent do 27 procent, natomiast ubóstwa warunków życia – od 5 procent do 12 procent. W najgorszej sytuacji dochodowej, czyli z najwyższą stopa ubóstwa dochodowego, relatywnie najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej: w województwie lubelskim ubóstwem dochodowym zagrożonych było 27 procent gospodarstw domowych, w województwie świętokrzyskim – 24 procent, a w województwie podkarpackim – 21 procent.

To normalne, że w każdym województwie, które jest bogatsze ten poziom ubóstwa będzie mniejszy – przekonuje prof. Janusz Heller z wydziału nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Żeby Warmia i Mazury były bogatsze nie muszą stawiać fabryk, bo one nie rozwiążą tych problemów, ale trzeba szukać swojego miejsca. Poza tym, co to jest ubóstwo? To jest pewien poziom dochodów, który przyjęliśmy arbitralnie. Gdybyśmy porównali się z Niemcami, Francją, Holandią, to ten poziom ubóstwa byłby jeszcze większy. Ale jakbyśmy porównali się z Ukrainą, Białorusią, to ten poziom by zmalał. Problem ubóstwa jest umowny i ja z tego tytułu bym nie rozdzierał szat.

Złe warunki życia najczęściej obserwowane były wśród gospodarstw domowych zamieszkujących województwo zachodniopomorskie i województwo warmińsko-mazurskie – po 12 procent gospodarstw, a także województwo świętokrzyskie i województwo łódzkie – po 11 procent. Jak podaje GUS duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia. Na ogół jednak w województwach, w których odnotowano wysokie wskaźniki ubóstwa dochodowego, obserwowano również wyższe od średniej wskaźniki ubóstwa warunków życia.

Z badania GUS wynika, że w 2015 roku 17 procent gospodarstw domowych osiągnęło relatywnie wysokie dochody – w 2015 roku próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego wyniósł 2897 złotych. Dobrymi warunkami życia charakteryzowało się 23 procent gospodarstw domowych w Polsce, czyli brakiem występowania jakiegokolwiek z 30 branych pod uwagę symptomów złych warunków życia.

Tymczasem 71 tysięcy rodzin z Warmii i Mazur było objętych pomocą społeczną, To ponad 182 tysiące osób, czyli 12,6 procent mieszkańców województwa. W 2016 roku odsetek osób objętych pomocą spadł do 11,5 procent.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wpływ na poprawę warunków ma funkcjonowanie programu 500 plus – powiedziała Polskiemu Radiu Olsztyn wicedyrektor wydziału polityki społecznej warmińsko-mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Joanna Jabłonka-Kastrau.

Trzeba jednak zaznaczyć, że program funkcjonował 9 miesięcy. Dopiero po roku będzie można popatrzeć rzetelnie na spadek jeśli chodzi o świadczenia pomocy społecznej. Uważam jednak, że dopiero badanie całego kolejnego roku odda, czy ubóstwo spada, czy nie. Trzeba powiedzieć jasno: świadczenie z programu 500 plus nie jest wliczane do dochodu i nie ma wpływu na przyznawanie pieniędzy z pomocy społecznej. Czyli de facto w wielu rodzinach może być tak, że sytuacja się bardzo poprawiła, ale nie będzie miało to odzwierciedlenia w świadczeniach pomocy społecznej.

Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju jedynie w czterech województwach, tj. w województwie mazowieckim (26 procent), pomorskim i dolnośląskim (po 21 procent) oraz w województwie śląskim (19 procent). W dobrych warunkach najczęściej żyły osoby w gospodarstwach domowych w województwie wielkopolskim – 31 procent, kujawsko-pomorskim – 27 procent oraz podlaskim – 26 procent.

Jak zauważa GUS województwa o wysokim odsetku gospodarstw domowych żyjących w dobrych warunkach nie zawsze pokrywały się z tymi, w których odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów. Przedstawione dane pochodzą z II edycji Badania Spójności Społecznej, zrealizowanego w 2015 roku. Na zadawane przez ankieterów GUS pytania odpowiedziało około 14 tysięcy respondentów.

 

(pap/lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, bieda, życie
Solary zasiliły Warmię i Mazury

361 wniosków na kwotę ponad 15 milionów złotych dofinansowania. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podsumowuje program Prosument na Warmii i Mazurach. Za...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV