Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tysiące kilogramów toksycznego amoniaku i masowe śnięcie ryb. Jest wyrok w sprawie katastrofy ekologicznej w jeziorze Druzno

Fot. M. Stankiewicz

Po sześciu latach od zatrucia jeziora Druzno zapadł wyrok skazujący winnych tego zdarzenia. Prezes firmy ICC Sery w Pasłęku oraz dwaj przedstawiciele kadry zarządzającej dostali kary po roku więzienia z warunkowym zawieszeniem na rok.

Sąd uznał, że nie dopełnili obowiązków i dopuścili do zrzutu ponad siedmiu tysięcy kilogramów amoniaku, czego skutkiem było masowe śnięcie ryb i innych organizmów w rzekach Brzezinka i Wąska oraz w rezerwacie jeziora Druzno. Katastrofa dotknęła wyjątkowego dla przyrody na Żuławach miejsca. Przez kilka dni rybacy wyławiali tysiące martwych zwierząt od razu podejrzewając, że sprawcą nieszczęścia jest człowiek.

Śledztwo doprowadziło do pasłęckiej mleczarni. Na ławie oskarżonych zasiadł jej prezes, dyrektor techniczny i jeden z kierowników. Wszyscy są winni, bo dopuścili do zrzutu tzw. wody lodowej z toksycznym amoniakiem, co spowodowało na dużą skalę zagładę organizmów żywych, także gatunków chronionych – ogłosiła sędzia Katarzyna Słyś.

Straty zostały oszacowane na ponad 360 tysięcy złotych. Koszty wieloletniego procesu pokryje skarb państwa. Dodajmy, wyrok nie jest prawomocny. Skazani zostali zobowiązani do informowania sądu o przebiegu próby. Oskarżonych i oskarżyciela nie było podczas jego ogłaszania.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, zatrucie, wyrok, katastrofa ekologiczna, jezioro Drużno, ICC sery, Katarzyna Słyś
Chciał pobić, ale zabił. Bezdomny, który zabił i okradł innego bezdomnego skazany na 25 lat

25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo bezdomnego w Piszu. Taki wyrok usłyszał przed Sądem Okręgowym w Olsztynie 29-letni Krzysztof F. Do tragedii doszło w nocy z...

Zamknij
RadioOlsztynTV