Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzynasta edycja Zaduszek Żeglarskich w Mikołajkach

Fot. Przemysław Getka

Mieszkańcy Mikołajek od trzynastu lat wspominają tych, którzy odeszli, a związani byli z mazurskimi jeziorami. Na cześć pamięci zmarłych została odprawione uroczyste nabożeństwo. Zorganizowano także muzyczne czuwanie, w którym każdego roku od tragedii udział biorą gwiazdy muzyki szantowej.

21 sierpnia 2007 roku przez Mazury przeszedł biały szkwał. Wiatr wiał z prędkością co najmniej 130 kilometrów na godzinę. Na akwenach wywrócił ponad 40 łodzi i żaglówek. Biały szkwał pochłonął życie 12 osób, 87 udało się uratować.

Od tego czasu na Wielkich Jeziorach powstał między innymi system ostrzegania żeglarzy przed nagłą zmianą pogody. Maszty są widoczne z odległości około 9 kilometrów. Częstotliwość impulsów świetlnych rośnie, gdy pogoda się pogarsza.

Ważnym narzędziem jest też Regionalny System Ostrzegania na smartfony. Automatycznie wysyła on użytkownikom najważniejsze komunikaty meteorologiczne.

W Mikołajskie Zaduszki Żeglarskie odprawiona została Mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Tradycyjnym punktem było zapalenie zniczy przez młodych żeglarzy z Mazurskiego Klubu Żeglarskiego przy tablicy pamiątkowej ofiar białego szkwału.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pamięć, mikołajki, znicz
Jedna osoba nie żyje, kilkanaście jest rannych. Warmińsko-mazurska policja podsumowała akcję Znicz. W całym kraju zginęło 25 osób

W czasie świątecznego weekendu na drogach regionu wydarzyło się 10 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 16 zostało rannych. Było też prawie 200 kolizji. Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV