Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Trzykrotnie wzrosła liczba skarg ukraińskich pracowników do inspekcji pracy”. Andrzej Słowik z PIP gościem Porannych Pytań

Andrzej Słowik – zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

O zakazie pracy w niedzielę, nieprawidłowościach przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy oraz wypadkach przy pracy mówił w Porannych Pytaniach Andrzej Słowik, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

Od marca w życie wchodzą przepisy ograniczające handel w niedzielę. W związku ze zmianami w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa resortu pracy z przedstawicielami głównego inspektoratu pracy i inspekcji okręgowych. Jak wyjaśnił Andrzej Słowik ustalano zasady kontroli handlu w niedzielę.

Będziemy takie kontrole przeprowadzać i jesteśmy na to gotowi. Wcześniej zdarzało się, że inspektorzy pracy pracowali w niedzielę i święta. Po wejściu w życie ustawy przypadki pracy inspektorów w niedzielę będą częstsze. W tej chwili okręgowa inspekcja PIP nie przewidujemy wzrostu zatrudnienia.

Zdaniem zastępcy okręgowego inspektora pracy w Olsztynie należy poczekać na wejście w w życie ustawy i zobaczyć jakie problemy przyniesie.

Każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany. Za naruszenie przepisów ustawy grozić będzie kara nawet do 100 tysięcy złotych (…) Nie należy liczyć na to, że Państwowa Inspekcja Pracy przestanie pracować w niedzielę.

W ubiegłym roku w całej Polsce aż trzykrotnie wzrosła liczba skarg składanych do Państwowej Inspekcji Pracy przez pracowników z Ukrainy. Jak powiedział Andrzej Słowik problem dotyczy także Warmii i Mazur.

Jeszcze 2 lata temu skargi na pracodawców można było policzyć na palcach jednej ręki. W ubiegłym roku skarg było dużo więcej. Dotyczyły one głównie nie wypłacania wynagrodzeń i rozwiązania stosunku pracy w sposób nie zgodny z przepisami. Zdarzało się także, że pracownicy z Ukrainy byli zatrudnieni na innych warunkach niż określone w zezwoleniu na pracę bądź w oświadczeniu (…)

Andrzej Słowik podkreślił, że są przedsiębiorcy, którzy nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo i dla, których zysk jest ważniejszy niż dobro człowieka.

W Gołdapi mieliśmy przypadek, że na budowie pracodawca zatrudniał 9 obywateli Ukrainy w bardzo skandalicznych warunkach, bez zabezpieczeń i odpowiednich uprawnień. Pracowali na wysokości. W trakcie kontroli okazało się też, że cudzoziemcy nie posiadali paszportów.

W ubiegłym roku do inspekcji pracy na Warmii i Mazurach zgłoszono 140 wypadków, z czego niemal 90 z nich było ciężkich albo śmiertelnych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Andrzejem Słowikiem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIP, Państwowa Inspekcja Pracy
W Olsztynie trwają przesłuchania w sprawie rzekomego mobbingu w Miejskim Ośrodku Kultury

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod nadzorem prokuratury przesłuchują kolejne osoby w związku z podejrzeniem mobbingu w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Doniesienie w...

Zamknij
RadioOlsztynTV