Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa rekrutacja do przedszkoli. W niektórych miastach powoli kończy się czas na złożenie dokumentów

Fot. fotolia

Trwa rekrutacja do przedszkoli i żłobków. W wielu warmińsko-mazurskich miastach rodzice mają czas na złożenie wniosków do końca marca, ale są też takie, w których terminy kończą się lada dzień.

W Olsztynie rekrutacja prowadzona jest w 27 miejskich przedszkolach i 14 niepublicznych, z którymi ratusz ma podpisaną umowę.

Do nich też dzieci będą uczęszczały za złotówkę za godzinę. We wszystkich przedszkolach mamy łącznie około 4800 miejsc, a rekrutację prowadzimy na blisko 1400 wolnych miejsc

– powiedziała Radiu Olsztyn Marta Bartoszewicz, rzecznika Urzędu Miasta w Olsztynie.

Pierwszeństwo w wybranych placówkach mają dzieci, które spełniają określone kryteria. Urzędnicy biorą pod uwagę m.in. kwestie związane z zatrudnieniem rodziców lub prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, fakt, że do tej samej placówki uczęszcza rodzeństwo kandydata, niepełnosprawność dziecka lub rodziców oraz dochód na osobę w rodzinie.

W Olsztynie najłatwiej do rekrutacji do przedszkola przystąpić w formie elektronicznej. – Sugerujemy skorzystanie ze strony www.edukacja.olsztyn.eu. Tam w zakładce rekrutacja na 2021/2022 jest instrukcja, co powinno się zrobić.

– wyjaśniła Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji.

Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola w Olsztynie można składać do 29 marca. Łącznie w Olsztynie jest mniej więcej 7300 dzieci w wieku przedszkolnym, czyli około 2,5 tys. z nich uczęszcza do placówek prywatnych lub pozostaje z rodzicami w domu.

W Elblągu rekrutacja do przedszkoli jest prowadzona jeszcze tylko dziś (17.03) i jutro (18.03). Dokumenty można wypełnić w formie elektronicznej (na platformie edukacyjnej www.eped.pl) lub tradycyjnej, czyli papierowej.

W tym roku elbląskie przedszkola mogą przyjąć nieco ponad tysiąc nowych dzieci. Departament Edukacji deklaruje, że zapewniamy miejsca wszystkim dzieciom z terenu Elbląga

– podkreślił Łukasz Mierzejewski z Urzędu Miasta w Elblągu.

W Iławie termin pierwszego etapu rekrutacji mija 22 marca, czyli w najbliższy poniedziałek.

Systemu elektronicznego jeszcze nie mamy. Rodzice mogą składać wnioski bezpośrednio w wybranych placówkach. Jest 5 publicznych przedszkoli, które łącznie mają około 900 miejsc. Ponadto mamy 9 przedszkoli niepublicznych. Łącznie w naszym mieście mamy możliwość przyjęcia ok 1700 dzieci. To liczba znacznie przewyższająca realne zapotrzebowanie mieszkańców na tę chwilę.

– powiedziała Radiu Olsztyn Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie.

W Kętrzynie są dwa przedszkola publiczne i jeden oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 3. Rekrutacja odbywała się tradycyjnie, poprzez składanie wniosków w placówkach. Łącznie jest w nich około 80 miejsc.

Siłą rzeczy, po zakończonych rekrutacjach zawsze brakuje miejsc w placówkach publicznych, ale łączna liczba miejsc, z uwzględnieniem przedszkoli niepublicznych, zapewnia spokojnie możliwość realizowania wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom z naszego. Dodam, że liczba dzieci urodzonych od roku 2015 do roku 2019 to na terenie Kętrzyna 1064 osoby, a maksymalna liczba miejsc we wszystkich przedszkolach to 1163

– powiedział wiceburmistrz Kętrzyna Maciej Wróbel.

W Kętrzynie pierwszy etap rekrutacji jest już zakończony, teraz trwa weryfikacja złożonych wniosków. Lista zostanie opublikowana 22 marca.

Z kolei do końca marca rekrutacja do przedszkoli jest prowadzona w Lidzbarku Warmińskim.

W publicznych placówkach przedszkolnych jest 211 miejsc –  to liczba adekwatna do zapotrzebowania. Od kilku lat nie mieliśmy problemów z rekrutacją

– zapewniał burmistrz Jacek Wiśniowski.

W Lidzbarku Warmińskim w placówkach nie trzeba stawiać się osobiście, zeskanowany i wypełniony wniosek można przesłać do przedszkola pocztą elektroniczną. W Lidzbarku Warmińskim w tej trwa też rekrutacja do jedynego w mieście publicznego żłobka. Tutaj zainteresowanie jest dużo większe niż liczba miejsc.

W Ełku nabór do jedynego miejskiego żłobka trwa jeszcze do końca tygodnia, ale już chętnych jest więcej niż wolnych miejsc. Wkrótce się to zmieni – zapowiada wiceprezydent miasta Artur Urbański.

W żłobku nr 1 samorząd przygotował 70 miejsc i już wszystkie są zajęte. Trzeba jednak pamiętać, że od września w Ełku będzie drugi żłobek miejski przy ul. Kolbego. Tam będzie 100 miejsc dla maluchów.

Na najbliższej sesji radni mają podjąć uchwałę o utworzeniu nowego żłobka i przyjąć jego statut, co pozwoli na rozpoczęcie naboru.

Posłuchaj komentarzy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński / M. Zbrożek
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole
Do olsztyńskich przedszkoli można zapisać dziecko przez e-platformę. Rodzice mają czas do końca marca

Rozpoczął się elektroniczny nabór do olsztyńskich przedszkoli samorządowych oraz placówek wyłonionych w konkursie ofert. Rodzice mają czas na zgłaszanie dzieci do 29 marca. Do tegorocznej rekrutacji...

Zamknij
RadioOlsztynTV