Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tragiczna sytuacja w rolnictwie. Są problemy m.in. z aplikacją suszową

Fot. W-MIR

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z absolutorium walnego zgromadzenia. Trwa dwudniowe posiedzenie izby w Łękuku Małym na Mazurach.

Zebrani przyjęli także stanowisko w sprawie tragicznej, jak to określili, sytuacji w rolnictwie. Wśród problemów do rozwiązania są m.in. te związane z aplikacją suszową, która nie działa właściwie.

Na terenie małych działek są duże straty – 60-80%, natomiast na sąsiadujących działkach nie było suszy albo był znikomy procent. Chcemy algorytmu z tego szacowania przynajmniej, średniej arytmetycznej w stosunku do tego, co wskaże aplikacja i w stosunku do tego, co określi, jeśli chodzi o wysokość strat, komisja. Aplikacja się nie sprawdza

– mówi Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej:

Zgromadzeni zwracali także uwagę na coraz większe problemy rolników wynikające z działalności zwierząt chronionych, przede wszystkim wilków, które atakują hodowle i żurawi, które niszczą zasiewy.

Przyjęte stanowisko Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej trafi do Krajowej Rady Izb Rolniczych, a także do właściwych resortów.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w rolnictwo, rolnicy, susza, Warminsko-Mazurska Izba Rolnicza, problemy
Rolnicy liczą straty z powodu suszy

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podał, że od kwietnia do czerwca w 15  województwach występowała susza rolnicza, powodująca straty w plonach o przynajmniej 20 procent. Wśród...

Zamknij
RadioOlsztynTV