Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tokio 2020: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal olimpijski!

Fot: PAP/EPA

Po kapitalnym finiszu Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal olimpijski w żeglarskiej klasie 470.

Wyścig medalowy zakończyły na drugiej pozycji. Mistrzyniami zostały Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Do klasyfikacji łącznej w klasie 470 wliczanych jest dziewięć najlepszych z dziesięciu startów „zwykłych” oraz podwójnie punktowany wyścig medalowy.

Skrzypulec i Ogar znakomicie rozpoczęły regaty. Wygrały pierwsze dwa wyścigi, a w trzecim dopłynęły do mety jako drugie. Wraz z kolejnymi startami rosły ich szanse nawet na olimpijskie złoto.

Później przyszedł jednak kryzys. Dziewiąty i dziesiąty wyścig Ogar i Skrzypulec zakończyły na odległym 15. miejscu. Spadły w „generalce” za Mills i McIntyre oraz Francuzkami Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

Przed wyścigiem medalowym Brytyjki miały bardzo dużą przewagę. Polki miały więc za zadanie gonić trójkolorowe, do których traciły cztery punkty, a przy okazji uważać, by nie stracić dziewięciopunktowej przewagi nad Tiną Mrak i Veronicą Macarolą ze Słowenii.

Trzy najbardziej zainteresowane walką o medale osady: Polki, Brytyjki i Francuzki płynęły blisko siebie. Po dwóch nawrotach biało-czerwone zyskały niewielką przewagę nad Lecointre i Retornaz. Na kolejnych nawrotach szukały szans, by dokonać wyprzedzania.

Polkom sztuka zyskania kolejnej pozycji przewagi nad głównymi konkurentkami udała się dopiero tuż przed metą. Wówczas minęły… Mills i McIntyre. Dopłynęły do mety jako czwarte.

Uzyskały dwa miejsca przewagi nad Lecointre i Retornaz, wyprzedzając je w klasyfikacji generalnej. Zostały tym samym wicemistrzyniami olimpijskimi. Brytyjki utrzymały natomiast pierwszą pozycję i zdobyły złoto. Brązowy medal trafił do Francuzek.

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żeglarstwo, uwaga, pilne
Deszcz medali w Tokio! Złoto Anity Włodarczyk, srebro kajakarek oraz brąz Malwiny Kopron i Tadeusza Michalika

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce...

Zamknij
RadioOlsztynTV