Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To historyczny dzień w dziejach Olsztyna. Dziś uroczyście otwarto ostatni odcinek południowej obwodnicy Olsztyna

Fot. Ł. Sadlak

Od dziś kierowcy mogą korzystać z całej południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51.

Otwarcia ostatniego brakującego odcinka tej trasy, pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty, dokonał wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Oddany do użytku fragment drogi S51 łączy wybudowane już wcześniej odcinki obwodnicy Olsztyna i wraz z drogą S16 zapewnia całemu miastu bezkolizyjne połączenie w standardzie drogi ekspresowej z trasą S7 prowadzącą do Trójmiasta.

Udostępniany odcinek został zakończony jako ostatni ze względu na konieczność dodatkowego wzmocnienia podłoża w okolicy Bartąga. Południowa obwodnica Olsztyna na całym przebiegu jest dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Wykonawcą inwestycji była firma Budimex SA. Długość udostępnianego odcinka wynosi 5 kilometrów.

Inwestycja powstała przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Koszt robót budowlanych wyniósł ponad miliard złotych, a wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupu gruntów, prac archeologicznych i nadzoru miliard 166 milionów złotych. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 533 miliony złotych.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

Autor: M.Kwiatkowska/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, droga, trasa, obwodnica Olsztyna
Ciąg dalszy batalii o wpisanie olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków

Po kolejnej odmowie wojewódzkiego konserwatora zabytków i ponownym odwołaniu społeczników sprawa wróciła do Ministerstwa Kultury. Postępowanie trwa, a na biurko konserwatora zabytków w Olsztynie wpłynął już...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV