Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciąg dalszy batalii o wpisanie olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków

Dworzec Główny w Olsztynie. Fot. Przemysław Getka

Po kolejnej odmowie wojewódzkiego konserwatora zabytków i ponownym odwołaniu społeczników sprawa wróciła do Ministerstwa Kultury.

Postępowanie trwa, a na biurko konserwatora zabytków w Olsztynie wpłynął już kolejny wniosek. Tym razem aktywiści chcą już nie zespołowej a indywidualnej ochrony obiektów olsztyńskiego dworca.

Krzysztot Suchowiecki z Forum Rozwoju Olsztyna informuje, że można było uniknąć takiej sytuacji, gdyby na początku konserwator podjął inne decyzje. Reprezentant FRO przekonuje, że to sam organ powinien z urzędu wszcząć takie postępowanie.

Bartłomiej Skrago – rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie potwierdził nam, że wniosek społeczników wpłynął i jest na etapie weryfikacji. Teraz trzeba sprawdzić czy stowarzyszenia w statucie mają zapisy, które uprawniają ich do składania takich wniosków. Ważne jest też przeanalizowanie interesu społecznego w tej sprawie, a to – jak dodał Skrago – łatwe nie będzie. Na tym etapie jest zbyt wcześnie, by określić jak długo potrwa więc wydanie decyzji w tej sprawie.

Tymczasem olsztyńscy radni liczą na to, że presję na społecznikach wywrą mieszkańcy miasta. Ci protestują podpisując petycję w Internecie. Nie chcą wpisania dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków. Przewodniczący klubu radnych PiS w olsztyńskiej radzie miasta Radosław Nojman nie widzi sensu w działaniach aktywistów i zwraca uwagę na możliwość utraty dofinansowania na remont obiektu.

W podobnym tonie wypowiada się też Łukasz Łukaszewski z klubu radnych Platforma Obywatelska Nowoczesna Koalicja Obywatelska, który w internecie stworzył odpowiednią petycję. Chce by mieszkańcy włączyli się w batalię o dworzec główny i liczy na to, że to przekona społeczników.

Przedstawiciele stowarzyszeń odpowiadają, że niczego nie blokują, mówią za to o opieszałości PKP. Jak przekonują, nie ma jeszcze nawet projektu obiektu, który miałby stanąć w miejscu obecnego dworca.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Dworzec Główny w Olsztynie
fot. Przemysław Getka

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, Olsztyn, zabytek, dworzec, Dworzec Główny
Koniec budowy południowej obwodnicy Olsztyna. Dziś otwarcie ostatniego odcinka

Dziś zostanie otwarty dla ruchu odcinek obwodnicy, w ciągu drogi ekspresowej S51 między węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty. 5-kilometrowy fragment drogi został zakończony jako ostatni,...

Zamknij
RadioOlsztynTV