Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To dzień hańby”. MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów pod flagą neutralną

Przewodniczący MKOl Thomas Bach. Fot. Laurent Gillieron/EPA

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o dopuszczeniu do startu sportowców z Rosji i Białorusi do systemu kwalifikacyjnego do letnich igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Decyzję ogłosił przewodniczący MKOl Thomas Bach podczas posiedzenia w Lozannie.

Sportowcy z krajów, które są odpowiedzialne za wojnę w Ukrainie mieliby wystartować we Francji w sportach indywidualnych jako neutralni, bez swojej flagi i hymnu.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk nazwał „dniem hańby MKOl” rekomendację Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Co takiego wydarzyło się pozytywnego ze strony Rosji, że ich sportowcy mieliby uczestniczyć w zawodach! Po Buczy, Irpieniu, Hostomelu! Po codziennych bombardowaniach obiektów cywilnych! To dzień hańby MKOL!

– napisał na Twitterze.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarekomendował międzynarodowym federacjom i organizatorom wydarzeń sportowych umożliwienie startu w zawodach indywidualnie sportowcom z Rosji i Białorusi pod flagą neutralną, o ile zawodnicy nie są związani kontraktami z wojskiem lub nie wspierają aktywnie agresji. Zgodnie z rekomendacjami MKOl Rosja i Białoruś nie mogłyby także organizować wydarzeń sportowych, a żadni funkcjonariusze państwowi Rosji i Białorusi nie będą akredytowani przy oficjalnych delegacjach.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach poinformował także, że zarząd organizacji „w odpowiednim czasie” zdecyduje o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Szef MKOl dodał także, że Ukraina, Polska, Estonia, Łotwa i Litwa grożą bojkotem imprezy w przypadku dopuszczenia do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi.

Posiedzenie MKOl w Lozannie. Fot. Laurent Gillieron/EPA

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za TT/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, sportowcy, Białoruś, Międzynarodowy Komitet Olimpijski
Jaki ruch panuje na przejściach granicznych z Rosją? Straż Graniczna wyjaśnia

Przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim wciąż działają w ograniczonym zakresie. Zmniejszył się również ruch na granicy z Rosją. - W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Straży...

Zamknij
RadioOlsztynTV