Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tłumy mieszkańców Olsztyna odwiedziły Piknik Militarny zorganizowany z okazji Święta Niepodległości. GALERIA ZDJĘĆ

Piknik Militarny w Olsztynie

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Olsztyna spotkali się na Pikniku Militarnym na Placu Solidarności.

Były pokazy sprzętu, nie tylko wojskowego, grupy rekonstrukcyjnej oraz konkursy historyczne. Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Każdy mógł skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

– Przy okazji takich świąt żołnierze czują dumę – mówili Radiu Olsztyn szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie płk. Tomasz Ciechacki i płk. Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

00:00 / 00:00

Militarny piknik jest też formą promocji wojska.

00:00 / 00:00

Prezentowały się także Wojska Obrony Terytorialnej, wśród nich szeregowy Monika Jabłońska-Buder i szeregowy Sabina Yedigaryan, które wstąpiły do WOT po 16-dniowym szkoleniu.

Głównym punktem pikniku był Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa oraz wspólnie odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Pierwsza Brygada”.

Swoje stoisko na pikniku miał Narodowy Bank Polski, który wydał okolicznościową monetę – mówi Hanna Błońska, dyrektor okręgowego oddziału NBP w Olsztynie. Na okolicznościowej 5-złotówce jest napis 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości.

00:00 / 00:00

W specjalnym mobilnym punkcie można też było oddać krew w akcji „100 litrów krwi na 100-lecie” – mówi kapral Krzysztof Łukaszewski, prezes Honorowych Dawców Krwi w 1. Olsztyńskim Batalionie Składowania.

00:00 / 00:00

W niedzielę 11 listopada na Placu Solidarności w Olsztynie odbędą się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości.

W związku z uroczystościami będą obowiązywać zmiany w ruchu. Między godziną 12.30 a 13.00 ulicami: Staszica, Pieniężnego i Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kościńskiego przemaszeruje kolumna kompanii honorowych i mieszkańców. Z kolei między 13.00 a 14.00 będą utrudnienia na Al. Piłsudskiego – od ulicy Głowackiego do Kościńskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące utrudnienia w ruchu dostępne są tutaj.

 

Zdjęcia: Tomasz Seweryn
Autor: K. Kantor/B.Świerkowska-Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obchody, zmiana organizacja ruchu, piknik militarny
Sprawdź jak na Warmii i Mazurach świętowana jest 100. rocznica odzyskania niepodległości

Uroczystości wojewódzkie odbywają się w Olsztynie. 10 listopada Piknik Wojskowy „Służymy Niepodległej” 13.00 - Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga 13.30 - Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej I...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV