Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tata na macierzyńskim. Ojcowie coraz częściej korzystają z płatnej opieki nad dziećmi

Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego – wynika z danych warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS. Jeśli mężczyzna ma ubezpieczenie chorobowe, może skorzystać z płatnej opieki nad swoim dzieckiem.

W większości wykorzystują urlop ojcowski – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS.

Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W okresie od stycznia do kwietnia tego roku świadczenie to pobierało ponad 354 tys. rodziców, z czego ponad 60 tys. to tatusiowie. W województwie warmińsko-mazurskim z zasiłku macierzyńskiego w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. korzystało ponad 17 tys. osób, z czego 1973 to mężczyźni.

00:00 / 00:00

W kraju na urlopie ojcowskim w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 roku było ponad 56 tysięcy mężczyzn, w województwie warmińsko-mazurskim z tego uprawnienia skorzystało niespełna 2 tysiące ojców.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, opieka, ZUS
Tragedia na jeziorze Tałty. Płetwonurkowie odnaleźli ciało 8-letniej dziewczynki

Na Mazurach na jeziorze Tałty w okolicach Mikołajek płetwonurkowie-ratownicy odnaleźli ciało 8-letniej dziewczynki. Nieco wcześniej zlokalizowali na dnie akwenu motorówkę - podała straż pożarna. To właśnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV