Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tajemniczy grób w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Fot. RO

Historycy z Muzeum Archeologiczno – Historycznego mają pomóc w ustaleniu kto jest pochowany w zbiorowej, wojennej mogile na cmentarzu Agrykola.

Tajemniczy grób ma skromną tabliczkę, według której leży tam 29 polskich jeńców pochowanych w lutym 1943 roku. Okazuje się, że już 1989 roku mieszkańcy ziemi elbląskiej ufundowali miedzianą tablicę, która miała upamiętniać nazwiska jedenastu z nich.

Z zawartej na niej informacji wynika, że większość z nich miała umrzeć we wrześniu 1939 roku. Tablicy już nie ma, bo została skradziona i właściwie nikt już nie pamięta, skąd pochodziła wiedza na temat pochowanych tam osób. – Sprawą po latach zainteresował się radni Prawa i Sprawiedliwości – wyjaśnia Zdzisław Olszewski.

00:00 / 00:00

Tajemniczą mogiłę nie jest łatwo znaleźć, bo po powiększeniu cmentarza znalazła się między dwiema alejami.

00:00 / 00:00

Wstępnie ustalono, że nazwiska osób z tablicy z 1989 roku powielają się na pojedynczych grobach znajdujących się w alei żołnierzy z II wojny światowej. W wyjaśnieniu zagadki mają pomóc muzealnicy. Jest też prośba o pomoc do elblążan, którzy mogą coś wiedzieć na ten temat.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, cmentarz
Grupa wsparcia dla rodziców dzieci niedosłyszących

W Elblągu powstała grupa wsparcia dla rodziców dzieci głuchych i niedosłyszących. - To pierwsza tego typu inicjatywa w mieście - mówi Agata Ujazda, opiekun grupy. Agata...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV