Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Szymon Drej: Dwie firmy zainteresowane wybudowaniem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Pierwszym wykonawcą była firma krzak

Szymon Drej – dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem musi powstać do 2020 roku – przekonywał w Porannych pytaniach dyrektor placówki, doktor Szymon Drej.

Przedsiębiorstwo, które jako pierwsze miało wybudować nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to firma krzak, która tak naprawdę nie istnieje – wyjaśnił Szymon Drej.

Mówię to z całym przekonaniem. Jeśli ktoś z tej firmy nas teraz słucha to może mnie pozwać. Uważam, że była to firma krzak i tak naprawdę ta firma nie istnieje.

Muzeum zerwało umowę z podejrzanym wykonawcą i złożyło na niego zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem podkreśla, że prace na budowie nie postępowały, a zarząd placówki zauważył wiele różnych nieprawidłowości.

Po podpisaniu umowy z poprzednią firmą już na samym początku zauważyliśmy, że na placu budowy rozpoczęła ona działania nie zgodne ze sztuką budowlaną, o czym byliśmy informowani przez naszego inspektora nadzoru. Przez bardzo długi czas nie powołano nawet kierownika budowy, co jest sprawą kuriozalną. Nie wystawiono tablicy informacyjnej, a pracownicy byli zatrudnieni nielegalnie. Mieliśmy doniesienia o tym, że część pracowników jest pod wpływem alkoholu.

Przetarg został rozpisany na nowo. Teraz nowy gmach chcą zbudować dwie firmy. Oferty są jednak co najmniej o 6 milionów wyższe niż pierwotnie zakładany budżet – powiedział Szymon Drej.

Spodziewaliśmy się, że kwota zaoferowana nam w przetargu będzie wyższa od tego czym dysponujemy. Ceny rosną, brakuje rąk do pracy, takie są realia rynkowe.

Szymon Drej dodał, że na razie muzeum nie ma jak się starać o dodatkowe pieniądze, bo musi ocenić oferty pod kątem formalnym.

My tak naprawdę nie wiemy, czy możemy przyjąć najniższą bądź najwyższą ofertę. Nasz nowy prawnik ocenia te oferty i dopiero się wypowie, czy mogą być brane pod uwagę.

Nowy gmach chcą zbudować dwie firmy. Najtańsza z ofert jest jednak o 6 milionów wyższa niż budżet, którym placówka dysponuje. Szymon Drej przekonuje, że pieniądze muszą się znaleźć, a nowe muzeum powstanie jeszcze w 2020 roku.

Szymon Drej – dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Grunwald, przetarg, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Szymon Drej
Chroniły przed pożarami, chorobami czy zarazą. Wystawa świątków z warmińskich kapliczek w zamku w Olsztynie

"A święci milczą. Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Warmii i Mazur" - ekspozycja przydrożnych świątków zostanie dziś otwarta na poddaszu olsztyńskiego zamku. Na wystawie znajdzie się...

Zamknij
RadioOlsztynTV