Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szyją maseczki dla potrzebujących. Apelują o pomoc


Nie ustaje wielka akcja szycia maseczek dla personelu medycznego. W Elblągu wzięły się za to krawcowe Wojewódzkiego Szpital Zespolonego i Teatru Sewruka, społecznicy z Domu Pod Cisem i Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Kolorowe czy jednobarwne, szyte przez setki wolontariuszy maseczki są nadal bardzo potrzebne. Ważne, by były wykonane według zasad, które coraz częściej są udostępniane w internecie przez szyjące je osoby. Początkowo maseczki szyte były dla szpitali, ale teraz wiadomo, że korzystać z nich mogą też pracownicy hospicjów, opiekunki pomocy społecznej, osoby pracujące w urzędach czy zajmujące się bezdomnymi.

Przypomnijmy, że maseczki wykonane prawidłowo, z bawełnianymi troczkami, mogą być używane wielokrotnie, po sterylizacji i odpowiednim zapakowaniu. Do płóciennych maseczek nie należy wszywać gumek, bo wtedy nie mogą być wyjaławiane i muszą być wyrzucone po jednym użyciu. Maseczki ochronne, szyte przez wolontariuszy, używane są w ilościach hurtowych, np. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu potrzebuje ich dziennie ponad pół tysiąca. Stąd apel o dalsze dostawy, bo na pewno potrzeby będą rosły.

Także mieszkańcy m.in. Ełku, Białej Piskiej i Giżycka nie siedzą bezczynnie w domach. W wolnym czasie szyją maseczki, które trafią do potrzebujących.

Maseczki szyją pracownicy dwóch środowiskowych domów samopomocy w Ełku. Trafią one do pracowników MOPS-u i wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają osobom potrzebującym opieki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Drygałach zainicjowały akcję szycia maseczek, które objęła też inne miejscowości w gminie Biała Piska.

Ich maseczki są przeznaczone głównie dla osób starszych i dzieci. Z myślą o pracownikach szpitala maseczki ochronne szyje również Żaglownia w Giżycku.

Organizatorzy akcji w Giżycku proszą mieszkańców o przynoszenie materiałów na maseczki, np. bawełny i fizeliny.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

 

Autor: M. Zbrożek/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio/A. Chmielwska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc, koronawirus, maseczki, szycie, Koło Gospodyń Wiejskich w Drygałach
6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa

UNICEF przedstawił rady dla rodziców na trudny czas związany z epidemią COVID-19. Jak stworzyć poczucie normalności w domu? Jak wspierać dzieci? Na te pytania odpowiedziała dr...

Zamknij
RadioOlsztynTV