Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Szturm na miasto. Historyczna rekonstrukcja w Elblągu

Fot. J. Sulecki

Przemarsz historycznych wojsk, pokaz mundurów i strojów oraz potyczka, której rezultatem było odbicie miasta. W Elblągu odbyła się historyczna rekonstrukcja z okazji dwóch ważnych dla miasta rocznic.

Jakie wydarzenia zostały upamiętnione? To wyjaśnia jeden z organizatorów inicjatywy i dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu Lech Trawicki.

Rekonstrukcja odbyła się z okazji zdarzeń, które miały miejsce w 1710 roku i poprzedzające je w 1703 roku. Upamiętniamy zmienne losy Elbląga, kiedy to wpierw Szwedzi, a następnie Rosjanie zajęli miasto i nałożyli swoje prawa oraz kontrybucję na miasto.

Krzysztof Kucharski z Garnizonu Gdańsk, który przeprowadził rekonstrukcję dodaje:

Nawiązujemy do czasów wielkiej wojny północnej. Były to ciężkie czasy, w których Elbląg był wielokrotnie zajmowany przez różne wojska. Został wiele razy obrabowany, a Rzeczpospolita Polska stała się pionkiem w rozgrywkach wielkich imperiów.

Szturm Rosjan na Elbląg jest uznawany za ostatni w historii atak na ufortyfikowane miasto w Europie bez użycia artylerii. Najazd na miasto odbył się przy pomocy zwykłych drabin. Zamarznięta fosa pozwoliła na podejście pod same mury Elbląga.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

 

Autor: J. Sulecki
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, historia
Elbląska uczelnia współpracuje z klastrem obliczeniowym

Instytut Informatyki Stosowanej Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu zaczyna budowę klastra obliczeniowego IBM Power. Uczelnia podpisała umowę z koncernem, którego celem jest promowanie najnowszych technologii, przede...

Zamknij
RadioOlsztynTV