Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sztuka, sport, bezpieczeństwo. Co integruje mieszkańców małych miejscowości?

Jak integrować własne środowiska wokół różnych idei, spraw i pomysłów? Jak sprawić, żeby ludzie chcieli się angażować w działalność dla dobra swoich Małych Ojczyzn.

Odpowiedzi na te pytania szukali autorzy audycji Bliższe Spotkania. Gośćmi Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli:

Beata Socha – aktorka Teatru Bez Spinki
Alina Iwańska – aktorka Teatru Bez Spinki
Krzysztof Iwański – aktor Teatru Bez Spinki
Marcin Kiszluk – aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Halina Cieśla – Aniołowo
Zbigniew Cieśla – najlepszy sołtys w Polsce w roku 2015

Goście z Rum: Adrianna Kubicka, Kamila Świderska, Tomasz Witczak. Fot. A. Podbielska

Studio Bliższych spotkań odwiedzili mieszkańcy wsi Wojciechy w gminie Bartoszyce. Rozmawiano między innymi o Teatrze Bez Spinki. Beata Socha, Alina Iwańska, Krzysztof Iwański, to aktorzy, którzy są częścią 12 osobowego zespołu „Bez Spinki” oraz Marcin Kiszluk – aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który prowadzi tę grupę teatralną.

Agnieszka Lipczyńska, Krzysztof Kaszubski: Teatr działa od 2014 roku. Czy była to inicjatywa mieszkańców wioski Wojciechy, czy aktora Marcina Kiszluka, który zauroczył się wioską?

K. Iwański: Teatr powstał przez przypadek przy okazji działań, które miały zaktywizować mieszkańców wioski. Powstał problem zagospodarowania wolnego czasu. Panie, które pracują w urzędzie gminy utworzyły projekt, który przewidywał stworzenie trzech grup teatralnych w gminie – 2 grupy dziecięce i jedna miała być dorosła. Padło na Wojciechy, że spróbujemy uporać się z takim projektem, który był dofinansowany z funduszy z urzędu marszałkowskiego i tak powstala nasza pierwsza sztuka „Powtórka z czerwonego kapturka”.

Agnieszka Lipczyńska, Krzysztof Kaszubski: Panie Marcinie, proszę powiedzieć kogo Pan zobaczył na pierwszym spotkaniu – ludzi pełnych energii, bo w sumie z ich inicjatywy powstał ten teatr?

M. Kiszluk: Tak, zdecydowanie tak. Może na pierwszym spotkaniu – powiem tak żartobliwie, za dużo ludzi nie widziałem. Pierwsze spotkanie było takie, że przyszło tak mało osób, że sobie pomyślałem, ze z tego nic nie będzie, dobra chcą przyjadę jeszcze raz. Ok. na drugim spotkaniu było zdecydowanie więcej osób. Ja jestem – zawsze to podkreślam, pod ogromnym wrażeniem i w ciężkim szoku. Wcześniej praca z dorosłymi mi się kojarzyła tylko i wyłącznie, kiedy brałem udział spotkaniach integracyjnych firm, gdzie prowadziłem warsztaty. A tutaj spotkałem ludzi z energią , z ogromną inicjatywą, ludzi, którzy przede wszystkim chcą, którzy chcą robić coś innego, mają bardzo profesjonalne podejście.

 Agnieszka Lipczyńska, Krzysztof Kaszubski: Zatem , kiedy w najbliższym czasie będzie można Was zobaczyć?

B. Socha: Kolejny nasz spektakl będzie w połowie lutego 2018 roku. Tytuł spektaklu jest jeszcze owiany tajemnicą.

M. Kiszluk: W połowie lutego będzie premiera, a potem zaczynamy próby do kolejnego naszego projektu. Wyszedłem z takim pomysłem – on został przyjęty przez zespół -żeby zrobić spektakl skierowany może troszeczkę i do młodszego widza, gdzie będziemy mogli wyjść z domu kultury, odwiedzić jakieś przedszkole, czy może szpital, znaczy wyjść do ludzi, którzy niekoniecznie maja możliwość bycia w domu kultury, w teatrze, gdziekolwiek.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Mieszkańcy wsi Aniołowo, fot. archiwum RO

Gośćmi Bliższych Spotkań byli także: Halina Cieśla z Aniołowa i Zbigniew Cieśla – najlepszym sołtys w Polsce w roku 2015.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Zbigniew Cieśla, sołtys wsi Aniołowo w powiecie elbląskim w 2015 roku został najlepszym sołtysem w Polsce. Fot. M. Stankiewicz

Wieś Aniołowo. Fot. archiwum RO

 

Redakcja: D.Kucharzewska/BSChromy

Więcej w Małe Ojczyzny
Śladami legend

W przypomnienie warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej zaangażowało się 10 gimnazjalistów z gminy Dywity. Projekt „Cyfrowy świat na sztaludze – śladami legend Marii Zientary-Malewskiej” zrealizowało stowarzyszenie „Nasze...

Zamknij
RadioOlsztynTV