Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef NATO Jens Stoltenberg w Orzyszu: Wysyłamy jasny sygnał – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot nato.int

Minister obrony narodowej i sekretarz generalny NATO odwiedzili żołnierzy międzynarodowej batalionowej grupy bojowej. Spotkanie odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Orzysz” w Bemowie Piskim.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział podczas wizyty w Orzyszu, że wielonarodowa formacja stacjonująca w Polsce wypełnia podstawowy cel istnienia sojuszu, pokazując jednocześnie jego jedność. Sekretarz dodał, że pełni też funkcję odstraszającą w razie ewentualnej napaści z zewnątrz:

Oddziały stacjonujące na wschodniej flance NATO świadczą o jedności sojuszu, a także wysyłają sygnał odstraszający. Wojska z różnych krajów sojuszu stacjonujące w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii wysyłają informację, że atak na jedno z państw członkowskich NATO będzie przez pozostałe traktowane jako atak na całe NATO. To jest podstawa istnienia sojuszu, o czym mówi piąty artykuł traktatu: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Jens Stoltenberg dodał, że docenia wkład wniesiony przez Polskę w umacnianie sojuszu i wspieranie jego obronności. Przypomniał też, że Polska przeznacza na obronność 2 procent swojego PKB, co jest znaczącym wkładem w rozwój NATO:

Dziękuję Polsce za zaangażowanie, inwestycje, nakłady na obronność i goszczenie tak wielu instytucji. Batalionowa grupa bojowa to symbol jedności. Wysyłamy jasny sygnał: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Premier Beata Szydło zapowiedziała w czasie spotkania z Jensem Stoltenbergiem, że w najbliższych latach Warszawa będzie wydawać jeszcze więcej pieniędzy:

Wydajemy wymagane 2 procent PKB na cele obronne. Jest już złożony projekt ustawy w Sejmie, w którym zagwarantowaliśmy, że do 2030 roku uzyskamy 2,5 procent PKB na cele obronne.

Kapitan John Stricklend podkreślił z rozmowie z Markiem Lewińskim, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z Polakami:

Praca z Polakami to wspaniałe doświadczenie. Lepszych gospodarzy nie moglibyśmy sobie wyobrazić. Polscy żołnierze to profesjonaliści ze wspaniałym sprzętem, a polskie poligony są najlepsze spośród tych, które do tej pory widziałem.

Pułkownik Bogdan Rycerski, zastępca dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej podkreślił, że żołnierze przygotowują się do ważnego elementu szkolenia:

Przygotowujemy się do wspólnych ćwiczeń Dragon 17, które będą się odbywać na wielu poligonach Polsce, m.in. tutaj w Orzyszu.

W Bemowie Piskim o godz. 14:00 rozpoczęła się krótka konferencja prasowa po tzw. rozmowach dwustronnych, które prowadzili minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W skład batalionowej grupy bojowej NATO wchodzą między innymi wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie. Grupa stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu od początku kwietnia br.

Jens Stoltenberg wczoraj rozmawiał z prezydentem Andzejem Dudą. Dziś rano spotkał się z premier Beatą Szydło, a także szefami dyplomacji Polski, Turcji i Rumunii.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: Ł.Sadlak

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Bemowie Piskim. Fot. M. Lewiński

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Bemowie Piskim. Fot. M. Lewiński

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Bemowie Piskim. Fot. M. Lewiński

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Bemowie Piskim. Fot. M. Lewiński

 

Szef NATO Jens Stoltenberg z wizytą w Bemowie Piskim. Fot. Nato.int

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Orzysz, nato, Macierewicz, uwaga, pilne
Trzech mężczyzn zginęło w zakładzie utylizacji. Wpadli do kotła z odpadami

Do tragedii doszło w zakładzie utylizacyjnym w gminie Świętajno.  Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji, jeden z pracowników wszedł po drabinie, by pobrać próbkę z kotła...

Zamknij
RadioOlsztynTV