Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Szef MSZ Jacek Czaputowicz: musimy stawiać opór zagrożeniom ze strony Rosji i zmienić gospodarczą mapę Europy

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. K. Kaszubski

Państwa Bałtyckie zadeklarowały jedność i współdziałanie w kwestiach bezpieczeństwa – mówił w Porannych Pytaniach minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Krzysztof Kaszubski rozmawiał z szefem MSZ podczas odbywającego się w Tallinie 9. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego.

Jak powiedział minister Czaputowicz spotkanie w Estonii potwierdziło, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia mają wspólne interesy dotyczące bezpieczeństwa militarnego.

Rozmawialiśmy na temat wspólnych zadań, które stawiamy sobie przed szczytem NATO w Brukseli, które odbędzie się za miesiąc. Podobnie postrzegamy zagrożenia m.in. nieobliczalną i agresywną politykę Rosji. Musimy dążyć do tego, by NATO zwiększyło swoją skuteczność, zdolność obrony i odstraszania. Wszystkie państwa opowiedziały się za utrzymaniem silnych więzów transatlantyckich, bowiem Stany Zjednoczone są główną siłą militarną, która zapewnia nam bezpieczeństwo.

Szef MSZ podkreślał, że dla naszego regionu ważne jest także bezpieczeństwo energetyczne.

Dla państw bałtyckich ważna jest synchronizacja sieci energetycznej. Będziemy musimy prowadzić pewne inwestycje, mam nadzieję, że z funduszy unijnych. Negatywnie postrzegamy projekt Nord Stream 2. Innymi słowy mamy wspólne interesy. Dotyczy to także Unii Europejskiej. Mamy podobne priorytety jeśli chodzi o wieloletnie ramy finansowe Unii Europejską. Chcemy utrzymania zasadniczego znaczenia polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

Posłuchaj całej rozmowy z Jackiem Czaputowiczem

00:00 / 00:00

Szef MSZ Jacek Czaputowicz na Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Fot. K.Kaszubski

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV