Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Powitanie amerykańskich żołnierzy w Polsce

Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce to historyczne wydarzenie – mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej podczas powitania amerykańskich żołnierzy, którzy przybyli do Polski.

Od kilku dni do kraju napływa ciężki amerykański sprzęt, a w Polsce jest już ponad 2 tysiące żołnierzy ze stanu Kolorado w USA. W czwartek symbolicznie witano Amerykanów m.in w Olszynie, na dawnym polsko-niemieckim przejściu granicznym. Następnie w Żaganiu na Skwerze Czołgisty odbyła się krótka uroczystość powitania sojuszników z USA.

Jak zapowiedział minister Antoni Macierewiczw najbliższych miesiącach w Polsce będzie w sumie niemal 7 tysięcy żołnierzy. – Będzie to miało realny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju – podkreślił. – Amerykanie pozostaną w Polsce tak długo, jak długo rząd w Warszawie będzie tego chciał – dodał Antoni Macierewicz i zaznaczył, że ewentualna agresja Rosji na Polskę będzie w związku z tym dla Kremla o wiele bardziej ryzykowna.

Oficjalne powitanie amerykańskiego kontyngentu odbędzie się w najbliższą sobotę w Żaganiu, a w każdym mieście wojewódzkim zaplanowane są pikniki wojskowe. W Olsztynie piknik odbędzie się na Placu Solidarności.

Sprawdź program pikniku Bezpieczna Polska w Olsztynie

Przybywająca właśnie do naszego kraju obecnie brygada pancerna to około 3,5 tysiąca żołnierzy, 400 pojazdów gąsienicowych i 900 kołowych, w tym czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley i samobieżne haubice Paladin. W lutym amerykańskie siły wzmocni lotnictwo. Wraz z prawie 2 tysiącami żołnierzy pojawią się ciężkie śmigłowce transportowe Chinook, Black Hawki i bojowe Apache’a. Dowództwo komponentu lotniczego będzie w Bawarii, a jedna z baz w Powidzu w Wielkopolsce.

Natomiast w kwietniu rozpocznie działanie wielonarodowy batalion, w skład którego wejdą Amerykanie, żołnierze z Wielkiej Brytanii i Kanady. Zgodnie z ubiegłorocznymi ustaleniami szczytu NATO, batalion będzie operował głównie na wschodzie Polski, w okolicach Orzysza i Bemowa Piskiego.

Żołnierz amerykańskiej armii

 

 (iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, granica, minister, armia, Rosja, żołnierz, piknik, usa, amerykański, ameryka, nato, szef, MON, Antoni Maciarewicz
Port Morski w Elblągu ponownie bez zysku

Miniony rok elbląski port zakończył na granicy opłacalności, a dokładnie z niewielką stratą. W porcie przeładowano 130 tysięcy ton różnych towarów. To dużo mniej niż jego...

Zamknij
RadioOlsztynTV