Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON odwiedził żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej. „Szczególnie dziękuję za służbę na granicy polsko-białoruskiej”

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w obchodach święta 16. Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej w Olsztynie. W swoim wystąpieniu szef MON podkreślał znaczenie wyszkolenia i liczebności polskiej armii dla zachowania bezpieczeństwa Polski.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom 16. Dywizji Zmechanizowanej za ich dotychczasową służbę, a w szczególności za służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Szczególnie dziękuję za służbę na granicy polsko-białoruskiej. 2 tysiące żołnierzy, właśnie z 16. Dywizji Zmechanizowanej, codziennie służy na granicy, uszczelniając granicę, zapewniając bezpieczeństwo, przeciwdziałając nielegalnej migracji zza wschodniej granicy. To jest wielki wysiłek, ale to też wielka zasługa dla Polski

– mówił minister Mariusz Błaszczak.

00:00 / 00:00

Saperzy z tej jednostki budują dodatkowe zabezpieczenia utrudniające nielegalne przekraczanie granicy. Do tej pory zbudowali już 80 kilometrów ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na trud służby w północno-wschodniej Polsce.

Codziennie żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej podnoszą swoje umiejętności. Operują na terenie, który sprawia wiele wyzwań, dlatego, że służba w tej części naszego kraju wymaga szczególnej uwagi, wybitnych umiejętności.

00:00 / 00:00

W Olsztynie obchody święta dywizji im. Kazimierza Jagiellończyka trwały od czwartku – podkreślił generał dywizji Krzysztof Radomski.

102. rocznica zobowiązuje nas, aby oddać hołd wszystkim polskim patriotom, żołnierzom, bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Polski.  Ta wielka zasługa przypada w udziale także żołnierzom 16. Dywizji Piechoty, która obecnie dziedziczy tę tradycję.

00:00 / 00:00

Z okazji 102. urodzin dywizji odbył się też dzień otwartych koszar przy ul. Saperskiej w Olsztynie. Nie brakowało pokazów sprzętu wojskowego, nad placem przeleciały śmigłowce i samoloty myśliwskie. Nie zabrakło atrakcji także dla najmłodszych miłośników militariów.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Historia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Obecnie w jej skład wchodzi siedem jednostek wojskowych między innymi oddziały pancerne, artyleryjskie i przeciwlotnicze, które stacjonują w Elblągu, Braniewie, Giżycku, Gołdapi i Bartoszycach. Od roku 2019 siedzibą dywizji jest Olsztyn. Jednym z podstawowych zadań 16. Dywizji Zmechanizowanej jest ochrona północno-wschodniej granicy kraju.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Skrago/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, MON
Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Elblągu o bezpieczeństwie i inicjatywach wojskowych

Współpraca militarna w Grupie Wyszehradzkiej (V4) ma przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa w naszej części Europy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony...

Zamknij
RadioOlsztynTV