Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczepienia żołnierzy z regionu. Właśnie otrzymali pierwszą dawkę preparatu

fot. 9 BBKP

Ponad 900 żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Akcję przeprowadzono w sobotę i niedzielę.

Żołnierze przyjęli w Olsztynie pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneka. Szczepienie zorganizowano w oparciu o wojskowy personel medyczny, ale nie obyło się bez pomocy wykwalifikowanych żołnierzy: ratowników medycznych i pielęgniarek z uprawnieniami do wykonywania szczepień.

Jednak żołnierze z Olsztyna nie są jedynymi mundurowymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę. W regionie zaszczepili się także żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej, którym podano szczepionkę w Giżycku i Bemowie Piskim. Podobnie było w jednostkach 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.

Z kolei w Elblągu trwają szczepienia żołnierzy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej, 15. Pułku Przeciwlotniczego i 16. Pułku Logistycznego.

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przyjęło prawie 180 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Dodatkowo na terenie jednostki uruchomiono stacjonarny punkt szczepień. Oznacza to, że żołnierze będą szczepieni na miejscu. Na ponad 1100 żołnierzy brygady chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 84 procent mundurowych. Jak przyznaje dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, płk Grzegorz Barabieda, świadomość wzrasta i chętnych do zaszczepienia przybywa.

00:00 / 00:00

Do tej pory żołnierze byli szczepieni na terenie 21. Wojskowego Oddziału Gospodarczego przy ul. Kwiatkowskiego w Elblągu. Teraz szczepienia mają przyspieszyć, bo uruchomiono stacjonarny punkt szczepień na terenie jednostki. Cała procedura rozpoczyna się w namiocie, gdzie żołnierze wypełniają formularze i czekają na swoją kolej. Następnie przechodzą do punktu szczepień.

Każdego dnia zaszczepionych będzie około 100 żołnierzy. Zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień czołgiści z Braniewa przyjmują preparat AstraZeneca. Wśród pierwszych zaszczepionych są żołnierze z różnych pododdziałów brygady, którzy zostali oddelegowani na służbę do braniewskiego szpitala i na co dzień wspierają miejscową służbę zdrowia w opiece nad zakażonymi SARS-CoV-2.

Autor: L. Tekielski/A. Pastuszka
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepienie, żołnierze
„W regionie trwa tzw. analiza szczepionkowych potrzeb”. Czy powstaną certyfikaty dla osób zaszczepionych?

Należy rozważyć wprowadzenie certyfikatów dla osób zaszczepionych, aby umożliwić im korzystanie np. z usług hotelowych czy gastronomicznych - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV