Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szczepienia na COVID-19 kobiet w ciąży i badania na obecność wirusa HCV

W audycji Na Zdrowie rozmawialiśmy o szczepieniach kobiet w ciąży. Czy wszystkie panie mogą się szczepić i czy ważne jest, w którym trymestrze można to zrobić. Mówiliśmy też o przesiewowych badaniach w kierunku wirusa HCV, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Profilaktyka w tym przypadku jest bardzo ważna, bo wirus bardzo długo nie daje objawów.

Pytaliśmy również o indyjski wariant koronawirusa. Wiele osób zastanawia się, czy jest bardziej niebezpieczny od dotychczas znanych i czy dostępne szczepionki są na ten wariant odporne. Jaki jest aktualny stan wiedzy na ten temat mówił Sławomir Ogórek – specjalista medycyny rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca szczepienie kobiet w ciąży. Eksperci podkreślają, że kobiety ciężarne są w grupie ryzyka cięższego przebiegu COVID-19. O szczepieniach pań oczekujących na dziecko mówiła dr Janina Lipińska – konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii.

Zespół pod kierunkiem dr. Zbigniewa Purpurowicza, koordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Miejskiego w Olsztynie, przeprowadził pierwszą w Olsztynie i regionie operację laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego. Wykonano ją u 54-letniego pacjenta z zaawansowanym rakiem tego narządu. Operacja należy do trudnych i robi ją niewiele ośrodków w Polsce, mówił dr Purpurowicz.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim można bezpłatnie zrobić badanie krwi w kierunku wirusa HCV. Jest to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Bardzo długo nie daje objawów, w efekcie może powodować marskość wątroby lub nowotwór. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zakażenia. Darmowe badania można zrobić w punktach Alab Laboratoria – o ich znaczeniu mówiła lek. Agata Strukow z Alab Laboratoria.

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ciąża, szczepienia, wirus hcv, koronawirus
Ponad 4 tysiące zakażeń i dużo zgonów z powodu koronawirusa. W regionie zmniejsza się dzienna liczba zakażeń

Minionej doby w całym kraju potwierdzono 4 765 nowych zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarło 421 zakażonych osób - to najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Najwięcej - ponad...

Zamknij
RadioOlsztynTV