Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szaleństwa młodości

„Szaleństwa młodości” to debiut reżyserski Toma Hanksa, znanego i popularnego amerykańskiego aktora filmowego, a także, jak się w 1996 roku okazało, zdolnego reżysera, scenarzysty i producenta, a nawet kompozytora. Tom Hanks należy do absolutnej elity Hollywood, jego gaże sięgają niebotycznych szczytów, ma na swoim koncie znakomite role, świetne recenzje, uznanie krytyki filmowej, dwa Oscary. Ma udane życie rodzinne, syn Collin także gra w filmach (z powodzeniem), w zasadzie Hanks już nic nie musi, może wycofać się z życia publicznego, kupić sobie gdzieś na morzu Egejskim wysepkę i wraz z żoną Ritą Wilson, z pochodzenia Greczynką, i wnukami zamieszkać tam, rozkoszując się życiem.

Moim ideałem (w takiej sytuacji) byłoby oglądanie filmów, dobra książka, starannie dobrana muzyka i wieczorna rozmowa z najbliższymi. Tom Hanks jednak wybrał inaczej, intensywnie pracuje: gra w dobrych filmach (nie są to oscarowe role), produkuje świetne seriale telewizyjne: ,,Kompania braci”, ,,Pacyfik”, reżyseruje, promuje, ma poglądy polityczne (wspiera prezydenta Baracka Obamę), jest prawdopodobnie moim ulubionym aktorem, żyje i pracuje – jestem mu za to wdzięczny.

Á propos reżyserii i filmu ,,Szaleństwa młodości”, jest to film o muzyce, rock and rollu, młodości, miłości, o tym, jak rock and roll tracił niewinność i stał się po prostu dorosłym rockiem, muzyką pop, magiczną formułą do zarabiania pieniędzy, coraz większych pieniędzy i pozwalaniu sobie na coraz więcej.

Słynne ,,Bo ja tak chcę, a chcę, bo mogę”. Świat rocka, to świat chciwych, zachłannych ludzi, którzy sądzą, że mogą wszystko i są niezwykle utalentowani. ,,Szaleństwa młodości” to – wbrew temu, co napisałem wyżej o świecie muzyków rockowych – film słodki, lekko zrobiony, dowcipny, trochę przewidywalny, przecież był to debiut reżyserski. Film świetnie brzmi, muzyka z połowy lat 60-tych jest urocza, królowali wtedy Beatlesi, Beach Boysi, stroili gitary Rolling Stonesi, więc były to najpiękniejsze lata w historii muzyki ogólnie zwanej popularną.

,,Szaleństwa młodości” polecam miłośnikom: muzyki rockowej, dobrego kina, wczesnej, młodzieńczej urody Liv Tayler, sarkastycznych dowcipów Tom Hanksa (w filmie gra menedżera The Wonders), głównych bohaterów filmu. The Wonders, to zespół z amerykańskiej prowincji robiący ogólnokrajową karierę, warto stracić dłuższą chwilę dla ,,Szaleństw młodości”, bo to kulturalne i optymistyczne spojrzenie na świat, który z gruntu jest zupełnie inny.

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pogrzeb Piotra Gruszczyńskiego

Tłumy przyjaciół i znajomych uczestniczyły na cmentarzu w Dywitach w pogrzebie niepełnosprawnego mieszkańca olsztyńskich Nagórek - Piotra Gruszczyńskiego. Msza święta odbyła się w parafii Miłosierdzia Bożego...

Zamknij
RadioOlsztynTV