Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto patronalne Archidiecezji Warmińskiej. Wręczono medale zaangażowanym świeckim

Fot. P. Getka

Podczas patronalnego święta Archidiecezji Warmińskiej wręczono medale „Prodesse Auso”. Co roku otrzymują je zasłużone osoby, działające na rzecz Kościoła lokalnego.

Wyróżnienia wręczane są w katedrze św. Jakuba w Olsztynie podczas uroczystości ku czci patrona archidiecezji, św. Andrzeja Apostoła.

To ogromny zaszczyt, że patronem diecezji jest jeden z apostołów, brat św. Piotra. To także akcent pokazujący nasze powiązanie z Kościołem Wschodu

– powiedział arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

00:00 / 00:00

To jest pokazanie, jak poszczególne osoby są zaangażowane w życie archidiecezji na różnych poziomach, a nawet na bardzo różnych. Każda z tych działalności wpisuje się w dzieło Kościoła

– wyjaśniał hierarcha.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Jedną z osób, która otrzymała medal jest Wanda Czerwińska z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pani Wanda przez lata była prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia, bo moją dewizą jest „sługą nieużyteczną jestem i zrobiłam, co zrobiłam”. Dlatego otrzymanie medalu jest dla mnie na wyrost.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

W tym roku medal przyznano m.in. małżeństwu Jagodzie i Andrzejowi Krawczykom z Olsztyna. Tłumaczenie z łaciny nazwy medalu „Prodesse Auso” brzmi: „temu, który odważył się dobrze czynić” wpisuje się w ich działalność.

To dobro, które sobie cenimy, to wartość małżeństwa do tego stopnia, że uważamy, iż wokół tego i dla dobra małżeństwa należy zrobić wszystko, co jest możliwe. (…) W praktyce jest to olbrzymie dzieło. To zaangażowanie to przede wszystkim przygotowanie i współprowadzenie z innymi małżeństwami rekolekcji.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Medale „Prodesse Auso” otrzymali także Ewa Wasilewska z Dobrego Miasta i Jadwiga Łukiańczyk z Żegot.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Archidiecezja Warmińska, wyróżnieni, metropolita warmiński, kościół katolicki, Abp Józef Górzyński, Medal "Prodesse Auso", św. Andrzej Apostoł, uroczystość św. Andrzeja Apostoła, odznaczeni
Rozpoczyna się Adwent. To czas duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia

W Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Przez cztery kolejne niedziele wierni będą przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia. W kościołach pojawiły się wieńce z czterema świecami...

Zamknij
RadioOlsztynTV