Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Święta na granicy – rotacyjna służba, kolacja i pasterka

Fot. 4W-MBOT

Nie wszyscy zasiądą dziś z rodziną do wigilijnego stołu. Część służb mundurowych z naszego regionu spędzi święta na granicy polsko-białoruskiej.

Oficer prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej major Marek Nabzdyjak przyznał, że służba żołnierska wiąże się z rozłąką z rodziną także podczas świąt, ale pewną rekompensatą będzie wspólna celebracja świąt w obozach wojskowych.

Taki jest etos żołnierza, że pełnimy służbę każdego dnia roku. Wiadomo, że okres świąteczny jest okresem szczególnym – żołnierze z pewnością będą odczuwać rozłąkę z rodziną, ale postaramy się im to zrekompensować. Dzięki współpracy z lokalnymi kapłanami będą mogli uczestniczyć także w pasterkach w pobliżu obozowisk.

Ponad 200 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej z naszego województwa zabezpiecza granicę z Białorusią. Wspólne biesiadowanie będzie miało charakter rotacyjny – wyjaśnił płk Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze spędzą święta w ramach swoich pododdziałów. Uroczystości będą pogodzone z realizacją zadań na granicy.

Pułkownik Mirosław Bryś podziękował wszystkim pracodawcom z naszego regionu za wyrozumiałość i zwolnienie żołnierzy z obowiązku pracy na czas działań na granicy. „Jest to ich ogromny wkład we wzmacnianie naszej obronności jako państwa” – podkreślił.

Ponad 100 funkcjonariuszy ze straży granicznej z naszego województwa Wigilię i święta spędzi na granicy polsko-białoruskiej. Strażnicy rotacyjnie zasiądą przy świątecznych stołach wraz z bracią żołnierską, czyli żołnierzami 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz policją. Kapitan Robert Łachacz, zastępca komendanta placówki straży granicznej w Olsztynie przyznał, że praca w święta, to chleb powszedni formacji mundurowych.

Przy wspólnym żołnierskim stole zasiądą także funkcjonariusze policji z naszego regionu, którzy wspierają działania wojsk na granicy. Będą też pełnić zwykłą, codzienną służbę – powiedział inspektor Arkadiusz Sylwestrzak, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.

Dla wszystkich służb mundurowych, pełniących służbę na granicy organizowana jest pasterka.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, policja, granica, straż graniczna
26-latek prosto z lotniska trafił do aresztu

Na lotniczym przejściu granicznym Mazury w Szymanach w ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej wpadł poszukiwany mieszkaniec powiatu ostródzkiego. Mężczyzna trafił do aresztu, bo znęcał się psychicznie nad...

Zamknij
RadioOlsztynTV