Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święcenie zbóż, spotkania z zielarzami, degustacja naparów. W Olsztynku zakończyło się Regionalne Święto Ziół

Fot. D. Grzymska

Wydarzenie promowało zastosowanie ziół‚ w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach. Udział w imprezie bierze ponad 120 wystawców. 

Jak powiedział Robert Waraksa z Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, święto ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie.

Widać to doskonale na kiermaszu, na którym nie zabraknie miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny. Udział w kiermaszu zapowiedziało ponad 120 wystawców

– wyjaśnił.

15 sierpnia, w dniu w kulturze ludowej nazywanym świętem Matki Boskiej Zielnej, tradycją jest uroczysta msza święta, podczas której święci się wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z ziół, kwiatów i zbóż.

Podczas imprezy w olsztyneckim skansenie odbyły się tematyczne prelekcje o ziołach wzmacniających serce i układ krążenia. Na warsztatach każdy mógł spróbować wyrabiania i pieczenia podpłomyków z ziarnem i zielem konopi okraszonych pastą z soczewicy z ziołami.

Można było także skosztować herbatki oraz napoju konopnego oraz wysłuchać opowiadań o dawnych wierzeniach ludowych związanych z roślinami, uważanymi niegdyś za magiczne.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

 

Autor: A.Socha/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w skansen, kwiaty, zioła, zboża, święto ziół
Dziś Wielki Dzień Pszczół. W olsztyneckim skansenie każdy mógł zbudować własny ul

8 sierpnia to w kalendarzu dzień pszczół. Nadarza się więc doskonała okazja, by przypomnieć, jak bardzo te owady są potrzebne nie tylko ludziom, ale  całemu ekosystemowi....

Zamknij
RadioOlsztynTV