Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Akcja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie Fundacji Cancer FIGHTERS. Fot. Iwona Tankielun

Dziś jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jego celem jest mobilizowanie sygnatariuszy porozumienia zwanego Kartą Paryską do tworzenia w swoich krajach programów zapobiegających chorobom nowotworowym i warunków do lepszego leczenia chorych.

W Polsce jest już coraz lepiej, choć do doskonałości jeszcze daleko. Sukcesem są dostępne badania, które ułatwiają szybkie wykrywanie raka. Problemem jest mała liczna onkologów i to, że chorzy unikają koniecznej wizyty – uważa dr Andrzej Badzio, dyrektor Centrum Radioterapii.

A dużo zależy od nas samych – twierdzi Małgorzata Adamowicz, zajmująca się promocją zdrowia w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym. Najważniejsze jest zapobieganie wszelkim chorobom, nie tylko tym nowotworowym. Wiedza o zdrowym stylu życiu jest coraz większa, ale gorzej jest z jej wprowadzeniem do codziennych nawyków.

W Polsce są dostępne badania przesiewowe dotyczące m.in. raka piersi, macicy czy okrężnicy. Każdy pacjent może też umówić się na wizytę u onkologa bez skierowania od lekarza rodzinnego.

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nowotwór, rak
Zbiórka pieniędzy na lek dla chorej Joanny Waloszek

Ma 37 lat i walczy z wyjątkowo złośliwym rakiem jajników. Joanna Waloszek z Olsztyna przeszła już chemioterapię, jednak tradycyjne leczenie nie przyniosło efektów. Jest jednak duża...

Zamknij
RadioOlsztynTV