Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Światowy Dzień bez Tytoniu. „Uzależnienie od nikotyny jest tak silne, jak uzależnienie od narkotyków”

Uzależnienie od nikotyny to choroba. Około 60 procent palaczy jest silnie uzależnionych i wymaga profesjonalnego wsparcia, aby zerwać z nałogiem – podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Bez Tytoniu.

Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc doktor Małgorzata Czajkowska-Malinowska podkreśla, że uzależnienie biologiczne od nikotyny jest tak silne, jak uzależnienie od narkotyków.

Uzależnienie fizyczne, biologiczne od nikotyny jest porównywalne do uzależnienia od heroiny i kokainy, dlatego nie można tego bagatelizować

– wskazała doktor.

Przyznała, że osobom, które są uzależnione biologicznie jest naprawdę bardzo trudno rzucić palenie.

Jeżeli przestają palić, to mają objawy odstawienia, które są bardzo przykre, jest to rozdrażnienie, niepokój, nudności, problemy ze snem, bóle głowy.

Doktor Krzysztof Przewoźniak z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie dodał, że do rzucenia palenia trzeba odpowiednio się przygotować.

Najskuteczniejszym leczeniem jest takie, które wynika z naszej motywacji, konsekwencji, a nawet determinacji, żeby zaprzestać palenia, a przynajmniej podjąć taką próbę. Rzecz polega na tym, abyśmy jak najczęściej, na jak najdłużej podejmowali takie próby i wtedy wspomagali się – po pierwsze lekami, jeśli zaleci to lekarz, po drugie – robili to pod kontrolą specjalisty, może to być psychoterapeuta, lekarz lub pielęgniarki

– mówił.

W naszym kraju papierosy pali ponad 9 milionów osób, a z powodu chorób odtytoniowych każdego roku przedwcześnie umiera ponad 70 tysięcy Polaków.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, nikotyna, Światowy Dzień Bez Tytoniu
Mundurowi z Elbląga przejęli nielegalny tytoń i papierosy

180 kilogramów tytoniu i 33 tysiące papierosów bez akcyzy przejęli policjanci i strażnicy graniczni w Elblągu. Zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 56 i 57 lat. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV