Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Susza uderza w rolnictwo. Specjalne komisje szacują szkody w uprawach

Susza. Fot. pixabay

Susza rolnicza w ośmiu powiatach Warmii i Mazur. Z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że susza dotknęła upraw zbóż jarych i rzepaku oraz rzepiku.

Do wojewody warmińsko-mazurskiego spłynęło na razie sześć wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą, z gmin Braniewo i Frombork – informuje Janusz Moszczyński z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Suszę w uprawach odnotowano w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, elbląskim, kętrzyńskim, lidzbarskim, oleckim, gołdapskim i węgorzewskim – w sumie w dwudziestu czterech gminach.

W regionie pracuje dwadzieścia pięć komisji, które szacują straty w uprawach wywołane suszą i innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na niskooprocentowane kredyty oraz pomoc udzielaną przez KRUS.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował, że suszą objętych jest teraz czternaście województw w Polsce. Poprzedni raport mówił o dziesięciu. Raporty suszowe są aktualizowane co dziesięć dni. Najgorsza sytuacja jest w Wielkopolsce.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, susza, uprawy, straty
Warmia i Mazury wśród 10 województw dotkniętych suszą rolniczą. Informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Na terenie Polski w dziesięciu województwach występuje susza rolnicza, a liczba objętych niedoborem województw wzrosła do 10. Największe zagrożenie zanotowano wśród zbóż jarych - wynika z...

Zamknij
RadioOlsztynTV