Surowce odnawialne zamiast ropy lub węgla. Naukowcy z całego świata rozmawiali w Olsztynie o biogospodarce
Jak łączyć rozwój gospodarki z troską o środowisko? Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą biogospodarce.
Biogospodarka to gospodarka oparta na szeroko pojętej biomasie. Naukowcy zastanawiają się, jak przy pomocy roślin czy mikroorganizmów zastąpić paliwa kopalne. Przypominają, że np. ropa naftowa jest wykorzystywana do wytworzenia około sześciu tysięcy produktów, w tym do produkcji wszechobecnego plastiku. To wszystko niekorzystnie wpływa na środowisko.
Naukowcy przekonują, że w laboratoriach już powstają produkty wykorzystujące zamiast ropy surowce odnawialne. Problemem jest natomiast brak odpowiednich regulacji prawnych – a przede wszystkim brak wystarczającego zainteresowania ze strony przemysłu, który boi się spadku zysków.
Dzieje się dużo w zakresie naukowym, natomiast problem jest w tym, jak to przełożyć na praktykę, bo jak próbujemy zwiększyć efekt ekonomiczny, dzieje się to zwykle kosztem środowiska, czasami także społeczności lokalnych. Problem wiąże się również z tym, jak to wytwarzamy, z wykorzystaniem jakich zasobów – mam tu na myśli energię, wodę, grunty
– mówi profesor Janusz Gołaszewski z Centrum Biogospodarki i Energii Odnawialnych UWM, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.
W konferencji wzięło udział 130 osób – przede wszystkim naukowców – z 15 państw.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio