DZIŚ: 11 °C pogoda dziś

Sukcesy dziennikarzy Radia Olsztyn w XXI Żeglarskich Mistrzostwach Polski Dziennikarzy

Dwie załogi Radia Olsztyn na najwyższych stopniach podium 21 Otwartych Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Mikołajkach.

Podczas XXI Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy najlepiej pływała załoga Radia Olsztyn ze sternikiem Tadeuszem Baryłą oraz Alicją Kulik i Leszkiem Cimochem. Fot. Paweł Krawczyk

Przez trzy dni na wodach jeziora Mikołajskiego najlepiej pływała załoga Radia Olsztyn ze sternikiem Tadeuszem Baryłą oraz Alicją Kulik i Leszkiem Cimochem. Drugie miejsce wywalczyła – tracąc zaledwie jeden punkt – druga nasza załoga ze sternikiem Wojciechem Ogrodzińskim oraz Janem Jakowieckim i Mariuszem Boliszewskim. Na trzecim stopniu podium stanął Jan Kaliński wraz z załogą reprezentującą Wirtualną Polskę. Ta załoga wygrała też kończący regaty bieg długodystansowy.

Gratulacje Wojciechowi Ogrodzińskiemu składa prezes zarządu Radia Olsztyn – Mariusz Bojarowicz. Fot. Paweł Krawczyk

W finale „B” triumfował Jan Purzycki reprezentujący serialową ekipę Złotopolskich. Na miejscu trzecim w finale B została sklasyfikowana trzecia załoga Radia Olsztyn ze sternikiem Arturem Lewandowskim.

W regatach wzięły udział 34 załogi z całego kraju reprezentujące prasę, radio, telewizję i media internetowe.

XXI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Fot. Krzysztof Kaszubski

………………………………………

Podsumowanie 2 dnia zawodów

Dziennikarze Radia Olsztyn zdeklasowali rywali w drugim dniu 21 Otwartych Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy. W Mikołajkach ciągle nie ma silnych wiatrów, ale po piątkowych opadach przyszła pora na skwar. W tych warunkach najlepiej w finale A, gdzie walczy się o tytuły, popłynęła załoga Radia Olsztyn ze sternikiem Tadeuszem Baryłą. Nasz załoga dwukrotnie wygrała, raz była druga, a raz trzecia.

Na drugim miejscu sędziowie sklasyfikowali koleją załogę Radia Olsztyn, którą dowodzi sternik Wojciech Ogrodziński. Obie załogi dzieli różnica zaledwie jednego punkty i to najprawdopodobniej między tymi ekipami rozstrzygnie się w niedzielę na wodach jeziora mikołajskiego walka o zwycięstwo. Na trzecim miejscu przypłynęła gazeta Moje Miasto Słupsk ze sternikiem Ryszardem Kwiatkowski. Załoga ta traci do prowadzącego teamu Radia Olsztyn, aż 4 punkty.

W finale B, w którym startujące ekipy po dzisiejszych wyścigach zakończył już rywalizację w Mistrzostwach, na 4 miejscu uplasowała się trzecia załoga Radia Olsztyn ze sternikiem Arturem Lewandowskim.

Do rywalizacji w 21 Otwartych Żeglarskich Mistrzostwach Polski Dziennikarzy stanęły 34 załogi reprezentujące prasę, radio, telewizję i media internetowe z całego kraju.

Podsumowanie 1 dnia zawodów

Do rywalizacji stanęły 34 załogi reprezentujące prasę, radio, telewizję i media internetowe z całego kraju.

W Mikołajkach rozpoczęły się 21. Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Fot. P. Krawczyk

Regaty jak co roku rozgrywane są na łodziach klasy Omega. 3-4 osobowe załogi podzielone na dwie grupy zmagały się ze słabym wiatrem i ulewnym deszczem.

Dobrze w biegach eliminacyjnych pływały dwie załogi Radia Olsztyn ze sternikami Tadeuszem Baryłą, który w swojej grupie był trzeci i Wojciechem Ogrodzińskim, który same tej samej grupie sklasyfikowany został na czwartej. Obie załogi wystartują w finale A, gdzie rywalizacja już bezpośrednio będzie toczyła się tytuł najlepszych żeglarzy dziennikarzy.

Trzecia nasza załoga ze sternikiem Arturem Lewandowskim w trudnych warunkach pogodowych nie zdołała wywalczyć kwalifikacji i popłynie w finale B. Regaty potrwają w Mikołajkach do niedzieli.

10.00 – 18.00 – regaty
20.00 – Wieczór Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Żeglarskiego w Wiosce Żeglarskiej – występy zespołów, tańce

Historia Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy
Pierwsze Mistrzostwa Polski Dziennikarzy – przy ogromnym finansowym i organizacyjnym wsparciu Radia Olsztyn – odbyły się w 1994 roku. Regaty są największymi i najpoważniejszymi środowiskowymi regatami żeglarskimi w Polsce

W premierowych regatach wzięły udział udział przede wszystkim załogi z rozgłośni radiowych, ale zwyciężyła reprezentacja czasopisma „Żagle”. Następne regaty odbyły się już pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego i miały rangę oficjalnych mistrzostw Polski. Znalazły też miejsce w kalendarzu imprez żeglarskich. Ich stałym terminem jest drugi weekend sierpnia.

Mistrzostwa od początku odbywają się w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach. Tam zresztą zostały wymyślone przez Krzysztofa Kosińskiego i Wojciecha Ogrodzińskiego, z przewrotnym zamiarem bezpośredniego nakłonienia dziennikarzy nie tylko do pływania, ale i pisania o żeglarstwie. Od początku dobrym duchem mistrzostw i komandorem jest Jerzy Iwaszkiewicz.

Mistrzowie Polski otrzymują oprócz medali, także Puchar Radia Olsztyn.

(łw)

Więcej w sport, żeglarstwo, woda, mikołajki
Prezydent RP obserwował żeglarskie zmagania dziennikarzy

Prezydent Bronisław Komorowski pojawił się na Żeglarskich Mistrzostwach Polski Dziennikarzy, które rozgrywane są w Mikołajkach. Około południa jacht z głową państwa na pokładzie wpłynął do miejscowego...