Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces lekarzy z Olsztyna. „To pierwsza taka operacja w kraju”

Fot. WSSD w Olsztynie

Sukces zespołu medyków ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Specjaliści z tej placówki jako pierwsi w kraju przeprowadzili operację czaszki pacjenta tak małoinwazyjną metodą.

5-miesięczny Filip z Tychów cierpi na kraniosynostozę, czyli wadę wrodzoną, polegającą na przedwczesnym zarośnięciu jednego lub kilku szwów czaszkowych. Objawem i skutkiem zaburzenia jest nieprawidłowy kształt głowy, która deformuje się wraz z upływem czasu.

To pierwsza w kraju tak małoinwazyjna operacja kranosynostozy, w trakcie której zastosowaliśmy zindywidualizowane sprężyny dystrakcyjne na podstawie biomechanicznego modelowania przedoperacyjnego. Ze względu na wiek pacjenta i występujące u niego zaburzenia krzepnięcia implantowaliśmy je endoskopowo

– podkreślił prof. dr hab. n. med Dawid Larysz, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży.

Zastosowana metoda leczenia nie tylko pozwoliła na rekonstrukcję czaszki z kilkucentymetrowego cięcia na szczycie głowy, ale także znacznie skróciła zabieg, który trwał jedynie 30 minut. Nie było również konieczności przetaczania krwi, pomimo występujących zaburzeń krzepnięcia.

Rodzice Filipa z ogromną ulgą przyjęli informację o tym, że ta trudna, obarczona ogromnym ryzykiem operacja, przebiegła pomyślnie.

Jesteśmy bardzo wdzięczni prof. Dawidowi Laryszowi za to, że szybko zdiagnozował Filipa i niezwłocznie go zoperował

– mówił po operacji Pan Sebastian, tata chłopca.

Do tej pory Filip rozwijał się dobrze, ale operacja była konieczna, by uniknąć problemów w jego rozwoju w przyszłości.

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: WSSD w Olsztynie

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, operacja, szpital dziecięcy
Coraz wyższe rachunki za mieszkanie. Jak jest w olsztyńskich spółdzielniach?

Lokatorów największych spółdzielni mieszkaniowych w Olsztynie czekają podwyżki. Sam MPEC podniósł ostatnio ceny ogrzewania o 20 procent. To, jakie są koszty utrzymania mieszkania uzależnione jest przede...

Zamknij
RadioOlsztynTV