Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces lekarzy z Olsztyna. Jest szansa dla chorych na raka prostaty

Fot. K. Ośko

Lekarze ze szpitala miejskiego w Olsztynie wykonali po raz pierwszy w regionie supernowoczesny zabieg diagnostyki raka gruczołu krokowego, czyli biopsję fuzyjną prostaty. To jeden z najczęściej występujących w Polsce nowotworów u mężczyzn.

Metoda biopsji fuzyjnej polega na połączeniu aktualnych obrazów USG i wcześniejszych rezonansu magnetycznego. Dzięki temu lekarze specjaliści są w stanie bardzo dokładnie zlokalizować podejrzane miejsca i precyzyjnie wykonać biopsję.

Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, nie jest bolesny i trwa tyle samo czasu, co standardowa biopsja. Taka metoda jest stosowana od kilku lat w USA i Europie Zachodniej. W Polsce wykonuje ją zaledwie kilka ośrodków.

Lekarze podkreślają, że dzięki najnowocześniejszej biopsji możliwa jest szybka diagnoza pacjenta i terapia, która może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia.

Posłuchaj relacji Beaty Gajlewskiej

00:00 / 00:00

Fot. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie/Facebook

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, Olsztyn, nowotwór, rak prostaty
Ponad 2 tysiące osób będzie mogło sprawdzić swoje płuca. Program profilaktyki raka skierowany jest do palaczy

W Polsce północno-wschodniej ruszył specjalny program wczesnego wykrywania raka płuc. Koordynatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. W raku płuc dziewięć na dziesięć przypadków zachorowań...

Zamknij
RadioOlsztynTV