Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy podsumowali nawałnice przechodzące nad Polską

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Wczoraj strażacy w całym kraju interweniowali 341 razy w związku z usuwaniem skutków burz – poinformowała Państwowa Straż Pożarna w mediach społecznościowych. Strażacy wyjeżdżali także przy 267 pożarach, w tym 49 pożarach budynków mieszkalnych i 33 pożarach lasów.

Jak mówił rzecznik komendanta głównego PSP starszy brygadier Karol Kierzkowski, strażacy walczyli wczoraj głównie z efektami silnego wiatru oraz podtopień.

W województwie kujawsko-pomorskim 70 zdarzeń, w mazowieckim 60 oraz w warmińsko-mazurskim 50 interwencji. W pozostałych województwach od 20 do 30 zdarzeń

– powiedział.

Na dzisiaj zapowiadane są kolejne burze i intensywne opady deszczu – w szczególności na południu i zachodzie Polski. Straż pożarna apeluje, aby gdy zbliża się nawałnica, zabezpieczyć rzeczy na balkonach, tarasach i innych miejscach, z których mógłby porwać je wiatr, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi. W trakcie burzy nie powinniśmy też chować się pod drzewami ani parkować pojazdów w ich pobliżu.

Karol Kierzkowski zaznacza, aby nie ignorować ostrzeżeń meteorologicznych, ponieważ burze i towarzyszący im silny wiatr stanowią realne niebezpieczeństwo.

Apelujemy o to by sprawdzić pogodę dla swojego regionu ponieważ zjawiska są bardzo gwałtowne. Nie bagatelizujmy ostrzeżeń i patrzmy w niebo

– powiedział rzecznik komendanta głównego PSP.

Przed burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem ostrzega dziś także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty pogodowe rozesłano do mieszkańców ośmiu województw: małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i zachodnich powiatów województwa wielkopolskiego. To w tych regionach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami drugiego stopnia.

Na pozostałym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami pierwszego, niższego stopnia. Ulewy mogą występować przez resztę dnia – ostrzeżenia obowiązują do północy.

Autor: IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w straż pożarna, strażacy, pogoda, burze
Straż pożarna: w czwartek 341 interwencji związanych z pogodą

W czwartek strażacy odnotowali w Polsce 341 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych - poinformował dziś rzecznik KG PSP Karol Kierzkowski. Aż 43 razy do...

Zamknij
RadioOlsztynTV