Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Straż graniczna odmawia wjazdu Rosjanom do Polski

Fot: kresy.pl (za profile.ru)

168 obywateli Rosji nie wjechało przez polsko-rosyjskie przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim po zaostrzeniu ograniczeń wjazdowych – poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz. Tylko w minioną środę i czwartek 33 obywateli Rosji nie wjechało do Polski przez przejścia z obwodem kaliningradzkim w Grzechotkach i Bezledach.

Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Od 19 do 29 września przez dwa czynne drogowe przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim (tj. w Grzechotkach i Bezledach) odprawiono 2350 Rosjan wjeżdżających do naszego kraju i 2050 obywateli Rosji wyjeżdżających z Polski. Dla porównania rok temu w okresie od 19 do 27 września przez przejścia z obwodem kaliningradzkim przyjechało do Polski blisko 2100 obywateli Rosji a wyjechało z Polski ponad 1600 osób.

Jak przypomniała mjr Aleksandrowicz, zgodnie z rozporządzeniem z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego – zawieszony jest ruch na drogowych polsko-rosyjskich przejściach granicznych, tj. w Gronowie i Gołdapi. Czynne są dwa drogowe przejścia graniczne z obwodem kaliningradzkim, tj. w Grzechotkach i Bezledach.

Ponadto w tym rozporządzeniu znajduje się katalog osób uprawnionych do przekroczenia granicy państwowej, których wjazd następuje w ściśle określonym celu, jak np. osoby posiadające stały lub czasowy pobyt na terytorium Polski, posiadające Kartę Polaka, pobierające naukę na terytorium Polski, zatrudnione na terytorium Polski, posiadające stały pobyt na terytorium Unii Europejskiej albo status rezydenta długoterminowego na terytorium Unii Europejskiej.

Redakcja: Ł. Sadlak
Autor: A. Libudzka (PAP)

Więcej w granica, Obwód Kaliningradzki
Nielegalni migranci w busie. Białorusin przewoził 14 Irańczyków

14 obywateli Iranu przewoził nielegalnie Białorusin zatrzymany w powiecie suwalskim. Cudzoziemcy przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Busa zatrzymali strażnicy graniczni z Gołdapi, którzy wspierają Podlaski...

Zamknij
RadioOlsztynTV