Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strategia szczepień i ich dobrowolność oraz wpływ pandemii na bezrobocie. Słuchaj audycji Jeden na Jednego

Jarosław Słoma (PO) i Dariusz Rudnik (PiS). Fot. B. Świerkowska-Chromy

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska

Strategia szczepień przeciwko koronawirusowi

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia w Polsce mają zacząć się w lutym. Szczepionka będzie bezpłatna. Na początek zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, służby mundurowe, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej oraz osoby po 60. roku życia. Szef rządu przyznał, że wciąż tworzony jest model dystrybucji szczepionki.

Jarosław Słoma

Rząd PiS wywiesił białą flagę i poddał się. Nawet nie udaje, że walczy z pandemią. Z epidemią walczą pracownicy służby zdrowia, którzy zostali sami, a w części odebrano im dodatki (…) Jak wierzyć premierowi, który wielokrotnie mijał się z prawdą w sprawie epidemii (…) Od kilku dni na tysiąc mieszkańców najwięcej zachorowań jest na Warmii i Mazurach (…)

Dariusz Rudnik

(…) Totalna opozycja chciałaby, żeby jak najwięcej Polaków zachorowało, a jeszcze więcej zmarło. To kwestia frustracji opozycji (…) To co się dzieje w Polsce to rezultat odpowiedzialnych działań rządu (…) widać uspokojenie nastrojów. Polacy rozsądnie podchodzą do epidemii (…) Jesteśmy w europejskiej grupie zakupowej szczepionek, więc o opóźnieniach nie ma tu mowy.

Dobrowolne szczepienia

Pod koniec listopada przeprowadzono badanie, z którego wynika, że tylko 43 procent Polaków rozważa przyjęcie szczepionki. Nie za mało? Czy szczepionka przeciwko wirusowi, który sparaliżował świat, nie powinna jednak być obowiązkowa?

Dariusz Rudnik

Nie trzeba wprowadzać przymusu szczepień. Szczepionka osiąga skuteczność, gdy zaszczepi się 40 procent populacji (…) W Polsce przeciwko grypie szczepi się około 4 procent populacji i te przyzwyczajenia nie są dobre (…) Wkrótce rusza akcja informacyjna i myślę, ze większość Polaków zaszczepi się dobrowolnie (…) Od tego zależy nasza przyszłość (…)

Jarosław Słoma

Trudno naruszać prawo jednostki, jeśli ktoś nie chce się zaszczepić (…) Kilka miesięcy PiS i rządzący stracili na wewnętrzne walki zamiast edukować w sprawie szczepień. Wczoraj Polska zajmowała czwarte miejsce na świecie pod względem zakażeń i zgonów. Rządzący nie wykorzystali ostatnich kilku miesięcy na przygotowanie kraju do drugiej fali pandemii. PiS trzeba odsunąć od władzy dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Bezrobocie na Warmii i Mazurach

Stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim w październiku utrzymywała się poniżej 10 procent. Danych za listopad jeszcze nie mamy. Były obawy, że z powodu pandemii będzie dużo gorzej.

Dariusz Rudnik

Poziom bezrobocia w Polsce i na Warmii i Mazurach był obiektem marzeń, kiedy w Polsce rządziła koalicja PO – PSL. Pandemia wyrządziła w polskiej gospodarce dużo mniejsze szkody niż w innych krajach. Jeśli będziemy przestrzegać zasad ograniczających rozwój epidemii, to mamy szansę wyjść z dołka gospodarczego. Zastosowane przez rząd tarcze ochroniły wiele miejsc pracy.

Jarosław Słoma

Spadek bezrobocia zawdzięczamy aktywności mieszkańców regionu, którzy tworzą małe i średnie firmy. Teraz są one pozostawione same sobie (…) Wiele branż stanęło na skaju bankructwa (…) Apelujemy do rządu aby nie wetował unijnego budżetu.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w epidemia, bezrobocie, szczepienia, publicystyka, koronawirus
Kolejny DPS w regionie boryka się z zakażeniami. „Sytuacja jest trudna, ale opanowana”

Elbląski Dom Pomocy Społecznej dla kobiet, prowadzony przez siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, to jedyne, dość duże ognisko COVID-19 w placówkach opiekuńczych w mieście. Zakażonych jest 18...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV