Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stopy procentowe idą w górę. Kredyty będą droższe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego. Oznacza to wzrost podstawowej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego do poziomu 1,75 procent. Poziom stóp ma wpływ między innymi na oprocentowanie kredytów w złotych.

Trzeci miesiąc z rzędu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu oprocentowania w banku centralnym. Główna stawka wzrosła z 1,25 do 1,75 procent. Przed tą serią podwyżek główna stawka wynosiła zaledwie 0,1 procent i była najniższa w historii. Teraz stopy procentowe są najwyższe od 2015 roku. Wówczas zdecydowano o ich obcięciu z 2 do 1,5 procent i taka wysokość obowiązywała przez 5 lat.

Dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska Piotr Bielski wyjaśnia, że powodem podwyżki stóp było ryzyko utrwalenia inflacji na podwyższonym poziomie. Ekspert uważa, że możliwe są kolejne podwyżki stóp procentowych.
Poziom stóp wpływa na oprocentowanie kredytów w złotych.

W dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP. Jednocześnie, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej

– poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie po środowym posiedzeniu RPP.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kredyt, NBP, podwyżki, Rada Polityki Pieniężnej
Olsztyn z dużą dziurą w miejskiej kasie. Ratusz przedstawił przyszłoroczny projekt budżetu

Władze miasta zapewniają, że w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano pieniądze na podwyżki dla urzędników zarówno ratusza, jak i jednostek podległych oraz pracowników administracyjnych olsztyńskiej oświaty. Obecnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV