Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stopa bezrobocia systematycznie spada. W jakim zawodzie najłatwiej znaleźć pracę?

Dobre informacje płyną z rynku pracy – zarówno tego ogólnopolskiego, jak i regionalnego. Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wyniosła 5,6 procent i systematycznie spada.

W województwie warmińsko-mazurskim to 8,6 procent. Wciąż jest najwyższą wartością w kraju, ale jest najniższa od wielu lat. – Potrzebne są ręce do pracy. Po pandemii ruszył eksport – mówi wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wiesław Drożdżyński.

00:00 / 00:00

W regionie bez pracy pozostaje około 43 tysięcy osób. W stosunku do września ubiegłego roku to 8 i pół tysiąca mniej. Dlaczego pozostali nie mają zatrudnienia?

– Ludzie często nie chcą podejmować pracy za najniższą krajową. W naszym regionie jest też wiele osób o niskim wykształceniu, nie posiadających wielu kwalifikacji – dodaje dyrektor Drożdżyński.

Największy popyt na rynku pracy w regionie jest w tej chwili na zawody związane z budownictwem i finansami. Można znaleźć dużo ofert dla sprzedawców. Najlepsza sytuacja jest w dużych miastach regionu. W Olsztynie to 2,9 procent. Na drugim biegunie jest natomiast Braniewo. Tam stopa bezrobocia wyniosła 17 procent, jednak to o ponad 2 punkty procentowe mniej niż rok temu. – Jest odczuwalna tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych – mówi dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Braniewie Agnieszka Zdanowicz.

00:00 / 00:00

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, bezrobocie
Rynek pracy powraca do stanu sprzed pandemii koronawirusa

Wstępne dane dotyczące bezrobocia wskazują, że rynek pracy coraz bardziej przypomina ten sprzed pandemii, a firmom coraz trudniej znaleźć i utrzymać pracownika - zauważa Konfederacja Lewiatan...

Zamknij
RadioOlsztynTV