Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sternicy szybkich łodzi motorowych powinni uważać na otoczenie – upominają ratownicy

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich były dziś bardzo dobre warunki do żeglowania. Wiatr wiał z siłą 2 stopni w skali Beauforta.

Pogoda sprzyja uprawianiu także bardziej ekstremalnych sportów wodnych. Ważne, by zachować rozsądek i szanować innych pływających.

Ratownik MOPR z Giżycka Dariusz Luma mówi, że uważać powinni sternicy dużych, szybkich łodzi motorowych.

W momencie wystartowania generują wysoką falę i w momencie wytracania prędkości również. To ma daleko idące skutki. Pomijam to, że robi się taki ogólny bałagan na wodzie, pośród wszystkich którzy są wokoło tej łodzi motorowej. Zanim ta fala się wygasi, dotrze do brzegu, w trzcinowiska, gdzie są gniazda, czy erozja brzegu, czy w kanale zanim ta fala się uspokoi robi naprawdę dużą szkodę.

Ratownicy wodni apelują, by miłośnicy szybkich jednostek pływających uprawiali sport w konkretnych miejscach akwenów.

Róbmy to w miejscu przeznaczonym do tego. Jeżeli stoją znaki informujące, że możemy uprawiać motorowodniactwo takie szybkie, to znaczy, że tej krzywdy nie wyrządzimy. Nawet jeśli pojawi się ktoś żaglówką, to może mieć pretensje do siebie, bo skoro jest to oznaczone i łódź tam pływa, to niepotrzebnie znalazłem się za blisko.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, Wielkie Jeziora Mazurskie, motorówki
Mężczyzna skoczył „na główkę”, wody było po kolana. Ratownicy apelują o rozsądek

W ostatnich dniach na Wielkich Jeziorach Mazurskich doszło do dwóch poważnych wypadków, w tym jeden po skoku "na główkę". Ratownicy wodni apelują o ostrożność i rozsądek...

Zamknij
RadioOlsztynTV