Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stawiguda chce formalnego powołania dwóch nowych wsi

Gmina Stawiguda. Fot. stawiguda.pl

Podolsztyńska gmina Stawiguda podjęła starania o utworzenie dwóch nowych wsi – Binduga i Łańsk. Choć obie wsie istnieją od lat i są zakorzenione w lokalnej społeczności, nie są powołane formalnie.

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz powiedział, że gmina podjęła starania o formalne utworzenie dwóch nowych wsi, by uporządkować stan faktyczny i zadośćuczynić lokalnej historii.

Chodzi o wsie Łańsk i Binduga. Obie wsie mają swoją ugruntowaną i bogatą historię: Binduga to spolszczona nazwa wsi „Winduga”. Nazwę zawdzięczała lasowi Wienduga, który przez kilkaset lat – na mocy przywileju kapituły katedralnej z 4 maja 1378 – był lasem miejskim Olsztyna – drugim obok Lasu Dywickiego. Binduga jest osadzona w tradycji miejsca, nawiązując do leżących po sąsiedzku bindug. To miejsca służące do przygotowania drewna do spławu.

Łańsk to historia sięgająca „tylko” PRL-u za to jaka historia! W ośrodku wczasowym w tej miejscowości wypoczywali dygnitarze partyjni nie tylko z Polski, ale całego świata. Organizowano tu polowania, bale. Łańsk to legenda sama w sobie, która u ludzi jest bardzo żywa

– powiedział Kontraktowicz.

Obecnie Binduga jest formalnie częścią wsi Ruś, zaś Łańsk jest podzielony między sołectwa Pluski i Rybaki.

Chcemy uporządkować sytuację obu wsi, dlatego podjęliśmy działania, by MSWiA powołało je, jako odrębne wsie

– powiedział wójt Kontraktowicz.

Zainteresowani mieszkańcy wyrażają pełną aprobatę dla tych działań. Ostateczna decyzja, co do powołania Bindugi i Łańska będzie należała do MSWiA.

Fot. Ł. Węglewski

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Śwwierkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieś, Łańsk, wójt, Stawiguda, Bindug
Stawiguda z największym przyrostem liczby mieszkańców w Polsce

- Staramy się zmniejszyć dynamikę napływu ludności do naszej gminy - powiedział Radiu Olsztyn wójt Stawigudy Michał Kontraktowicz. Podolsztyńska gmina Stawiguda, według wyników Narodowego Spisu Powszechnego...

Zamknij
RadioOlsztynTV