Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Starosta olsztyński o budżecie powiatu na inwestycje. „To kropla w morzu potrzeb”

Starosta olsztyński Andrzej Abako. Fot. A.Podbielska

PSL nie współrządzi powiatem olsztyńskim, bo nie porozumiało się z Koalicją Obywatelską – wyjaśnił w Porannych pytaniach Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Jesienne wybory do powiatu olsztyńskiego wygrał komitet „Nasz Powiat” zdobywając 9 mandatów. 7 radnych wprowadziła Koalicja Obywatelska, 4 PSL, 3 PiS i 2 SLD. PSL rządził powiatem olsztyńskim w poprzedniej kadencji. Zaskoczeniem dla wielu było to, że Ludowcy nie zostali zaproszeni do udziału w ostatnich rozmowach koalicyjnych.

Uznajmy to, że koalicjanci, którzy wcześniej tworzyli koalicje po poprzednich wyborach, nie potrafili ze sobą rozmawiać.

Starosta odniósł się także do uchwalonego budżetu, w którym większość zaplanowanych inwestycji to prace drogowe. W tegorocznym budżecie powiatu przewidziano 75 milionów na inwestycje, z czego 58 pójdzie na drogi. W ocenie Andrzeja Abako to i tak kropla w morzu potrzeb.

Mamy 858 kilometrów dróg. Biorąc pod uwagę, że budowa 1 kilometra to są 2 miliony złotych to musielibyśmy mieć miliardy, żeby je zrobić. Tymczasem tegoroczny budżet powiatu po stronie dochodów wynosi 156 milionów złotych. Po stronie wydatków są 184 miliony złotych (…) Powiat olsztyński ma nadzieję skorzystać z nowego Funduszu Dróg Samorządowych, który ma ruszyć w tym roku. Najpierw pod uwagę brane będą wnioski z poprzedniego programu Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Andrzej Abako podkreślił, że zostały złożone trzy wnioski, dwa zakwalifikowały się. Chodzi o trasy Bartąg-Ruś, Knopin-Swobodna i od węzła na drodze krajowej nr 51 do miejscowości Kynki.

Posłuchaj całej rozmowy ze starostą olsztyńskim.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: Ł.Sadlak/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, PSL, PiS, starosta, SLD, Andrzej Abako
Znamy projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok. Deficyt wyniesie 78 milionów złotych

Projekt budżetu Olsztyna na 2019 rok przedstawił prezydent Piotr Grzymowicz. Wynika z niego, że deficyt co prawda się zmniejszył, ale i tak opiewa na 78 milionów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV