Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stanisław Karczewski: politycy Prawa i Sprawiedliwości będą robili wszystko, żeby powrócić do normalnej debaty

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

O ustawach dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Propozycja prezydenta Andrzej Dudy wychodzi na przeciw oczekiwaniom opozycji – mówił Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent zgłosił do sejmu swój projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Według tych propozycji  sejm ma wybierać członków Rady większością 3/5 głosów.

Przyjęliśmy tę propozycję. Właściwie wszystkie propozycje pana prezydenta w tym projekcie zostały uwzględnione. W senacie rozpoczynamy prace nad ostatnią już ważną, fundamentalną ustawą o Sądzie Najwyższym.

Marszałek  mówił też o politycznych emocjach towarzyszących dyskusji w parlamencie.

Nie jestem przeciwny gorącej dyskusji i debacie. Nie jestem przeciwny spieraniu się i przekazywaniu różnych pomysłów (…) Natomiast jestem przeciwny temu co dzieje się w sejmie. Opozycja totalna próbuje zerwać obrady. Prowadzi działania obstrukcyjne. Jest to niesmaczne i nie służy polskiemu parlamentaryzmowi i polskiej demokracji. Znacznie obniżył się poziom prowadzonej debaty. Politycy Prawa i Sprawiedliwości będą robili wszystko, żeby powrócić do normalnej debaty w sejmie i senacie.

Stanisław Karczewski nie ma wątpliwości, że na wprowadzanych zmianach najbardziej skorzystają Polacy.

Te wszystkie zmiany nie są dla panów Budki, Neumanna, Nitrasa. One są dla Polaków, tych setek tysięcy osób które narzekają i są niezadowolone z systemu sprawiedliwości i z tego co się dzieje w systemie sprawiedliwości. Chcemy to zmienić i to zmieniamy.

W Porannych Pytaniach marszałek  podkreślał, że pojawia się wiele głosów o niekonstytucyjności ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, które artykuły konstytucji są naruszane.

W moim przekonaniu (…) wszystkie proponowane zmiany są zgodne z naszą konstytucją (…) i idą w kierunku w jakim wybiera się sędziów sądów najwyższych w krajach zachodnich: w Niemczech, Danii i innych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. Zdaniem marszałka Karczewskiego jest to inicjatywa, która kończy trwający w Polsce proces.

Kończymy z symbolami, które były jeszcze w Polsce i propagowały dwa totalitaryzmy: sowiecki i hitlerowski. Te pomniki zostaną usunięte.

Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Karczewskim

00:00 / 00:00

 

BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senat, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa, KRS, Karczewski
Marszałek Senatu z wizytą w Olsztynie. Stanisław Karczewski działania opozycji nazwał obstrukcyjnymi i nie służącymi polskiej demokracji

Jestem przeciwny temu, co dzieje się w tej chwili w Sejmie. Opozycja totalna próbuje zerwać obrady, jest to niesmaczne i nie służy polskiemu parlamentaryzmowi - powiedział...

Zamknij
RadioOlsztynTV