Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Średniowieczne zabytki w wirtualnej formie. Regionalne eksponaty dostępne na specjalnym portalu

Fot. cyfrowewm.pl

Ponad 120 średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów na Warmii i Mazurach zostało zdigitalizowanych i udostępnionych w internecie przez elbląskie centrum „Światowid”. Wirtualna kolekcja powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformowała Edyta Bugowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w elbląskim Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, w wirtualnej kolekcji znalazło się 128 obiektów z czasów średniowiecza.Są to głównie eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum w Ostródzie, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.Cyfrowe zabytki zostały podzielone na cztery kategorie: sacrum, profanum, władza i militaria. Zdaniem Bugowskiej, jest to zbiór bardzo różnorodny i ciekawy. Za warte polecenia uznała ona m.in. głowicę XIV-wiecznej buławy gwiaździstej, typariusz podróżny z Fromborka czy patynki, czyli drewniane średniowieczne pantofle z Elbląga.

Zeskanowano również cztery charakterystyczne dla regionu tzw. baby pruskie, tj. kamienne posągi wykonane prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu przez plemiona pruskie zamieszkujące tereny między Niemnem i Wisłą. Przypuszcza się, że przedstawiały one pogańskich bogów, poległych wojowników lub założycieli rodów.

W wirtualnej galerii umieszczono też trójwymiarowe wizerunki dwóch XIV-wiecznych budowli o charakterze obronnym i sakralnym – Baszty Bocianiej, która jest pozostałością średniowiecznych umocnień Dobrego Miasta oraz gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła w Mariance koło Pasłęka.

Zabytkowe obiekty z Warmii i Mazur są dostępne na stronie internetowej cyfrowewm.pl. Każdy z nich prezentowany jest za pomocą m.in. zdjęć, modelu lub animacji 3D oraz opisów zawierających historię danego przedmiotu i miejsce jego odnalezienia. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą skorzystać z audiodeskrypcji.

Projekt „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” zrealizowano za ok 190 tysięcy złotych, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu woj. warmińsko-mazurskiego.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowid, digitalizacja, Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur
„Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur”

„Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” to temat wykładów i prezentacji w sali Kromera Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Goście i zwiedzający obejrzą eksponaty w formie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV