Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprawdź jak będzie wyglądała nowa siatka szkół w Olsztynie

Jak od września będzie wyglądał system edukacji? Które szkoły zostaną zlikwidowane, gdzie powstaną nowe oddziały szkół podstawowych?

Samorządy przygotowują projekty nowych siatek szkół, które po przyjęciu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw dotyczących systemu edukacji będą obowiązywały od 1 września 2017 roku. Na konferencji W Olsztynie przedstawiono propozycje nowego układu szkół podstawowych i gimnazjów w stolicy regionu. Z przedstawionego przez władze miasta projektu wynika, że w Olsztynie ma być zlikwidowanych 12 gimnazjów, 4 zostaną włączone do zespołów szkół. Tam gdzie obecnie mieszczą się gimnazja mają być tworzone nowe oddziały szkół podstawowych. Zmieniono też obowiązujące dotychczas obwody, które teraz podzielono między 19 podstawówek.

W całym kraju nowe siatki szkół mają zostać przyjęte do końca marca. Jeszcze do lutego, kiedy na sesji rady miasta przyjęta zostanie uchwała dotycząca nowej siatki, mieszkańcy mogą zgłaszać swoje obawy i propozycje rozwiązań. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnia, że miasto sprosta wyzwaniu, nie obejdzie się jednak bez wsparcia rządu, zarówno w kwestii organizacyjnej jak i finansowej. Miasto przyjęło bowiem budżet, w którym nie uwzględniono planowanych zmian w systemie edukacji i teraz samorząd nie ma na nie pieniędzy.

Przyjęcie nowych ustaw dotyczących systemu edukacji nie kończy procesu tworzenia podstaw prawnych. Wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma zwrócił uwagę na to, że potrzebne są akty wykonawcze, rozporządzenia, które szczegółowo określą kierunki dalszego wprowadzania zmian.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

 

(kgra/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w edukacja, reforma, gimnazjum, oświata, szkoła podstawowa, gimnazja
Czesław Najmowicz: w Ostródzie nauczyciele nie muszą się martwić o utratę pracy

Reforma edukacji ma za zadanie elastyczne przejście do systemu 8-klasowego i Ostróda jest przygotowana na wygaszanie gimnazjów – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn burmistrz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV