Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czesław Najmowicz: w Ostródzie nauczyciele nie muszą się martwić o utratę pracy

Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz

Reforma edukacji ma za zadanie elastyczne przejście do systemu 8-klasowego i Ostróda jest przygotowana na wygaszanie gimnazjów – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.

Burmistrz Najmowicz wyjaśnił, że w Ostróda ma bardzo dobrą sieć sześciu szkół podstawowych i trzy osiedla, na których zlokalizowane są podstawówki. W sieci szkół są dwa gimnazja, które od 1 września będą 2017 roku wejdą w skład szkół podstawowych. Gość Porannych Pytań zapewnił, że w związku ze zmianami nauczyciele w Ostródzie nie muszą się martwić o utratę pracy. – Nikt z pedagogów nie straci zatrudnienia – dodał.

Tak się szczęśliwie składa, że po szczegółowych analizach (…) wszyscy nauczyciele będą pracowali w zespołach (…) do których zostaną włączone szkoły. Braki w szkołach podstawowych uzupełniać będą nauczyciele gimnazjalni. Tu większych problemów nie ma. Natomiast administracja i obsługa staną się jednocześnie pracownikami tego połączenia dwóch podmiotów.

Burmistrz Ostródy ocenia, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana, a pod koniec stycznia radni przyjmą uchwałę intencyjną w sprawie przekształceń sieci ostródzkich szkół.

Ustawę regulującą sprawy związane z przekształcaniem szkół wprowadzono w grudniu (…) Na tej podstawie jednostki samorządu terytorialnego podejmują właściwe uchwały. My jako samorząd miasta Ostróda uchwały intencyjne będziemy podejmować 27 stycznia (…) My gimnazja włączymy do szkół podstawowych. Od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2019 roku gimnazja będą wchodziły w skład szkół podstawowych, a od 1 września 2019 roku funkcjonować będą już tylko samodzielne szkoły podstawowe.

Zdaniem Czesława Najmowicza każda reforma oświaty miała wprowadzić coś lepszego i osobom powołującym do życia gimnazja takie zadanie przyświecało, jednak pracując w gimnazjum burmistrz Ostródy nie mógł zrozumieć tego wieku rozwojowego młodzieży.

To trudny wiek rozwojowy. Jeśli dzieci w danej grupie i środowisku są razem od pierwszej klasy i są razem do klasy ósmej, to najtrudniejszy wiek mają za sobą (…) Później wybierają już konkretny zawód, albo idą do zasadniczej szkoły zawodowej, technikum, albo do liceum i jest już niezbyt duże nagromadzenie w jednym miejscu ludzi w trudnym wieku (…) Z pełnym szacunkiem odnosimy się do nauczycieli i dyrekcji szkół gimnazjalnych, którzy dopracowali się pewnych metod, ale to był heroizm pracy w takiej szkole (…) Czas się zmienia i programy się zmieniają i nie znaczy to, że wracamy do programów sprzed 1999. Świat idzie naprzód i trzeba dostosować nowoczesne metody nauczania.

Gość Polskiego Radia Olsztyn zwrócił uwagę na to, że rząd jest jedynym płatnikiem subwencji oświatowych, dlatego kto płaci ten wymaga.

W Porannych Pytaniach burmistrz Ostródy mówił także o basenie, który zbankrutował. Miasto chce kupić obiekt za 2 miliony złotych. Instytucja wyceniająca basen wyceniła go na 7 milionów. Co roku samorządy muszą dopłacać do basenów około miliona złotych.

Jako burmistrz Ostródy jestem jedynym oferentem, który zgłosił chęć zakupu tego basenu. Próbuję doprosić do tego operatora jednego z tamtejszych hoteli, który powiązany był z basenem przejściem podziemnym. Zachęcam aby w odzyskanie tego basenu włączył się samorząd powiatu, który ma ośrodki szkolno-wychowawcze, internaty, szkoły ponadgimnazjalne (… ) Ja wystawiłem cenę, teraz ruch należy do syndyka masy upadłościowej i rady wierzycieli.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Czesławem Najmowiczem

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w burmistrz, edukacja, Ostróda, reforma, gimnazjum, basen, Czesław Najmowicz, świata
Iwona Arent: wszyscy musimy myśleć o Polsce i studzić emocje

Służba zasadnicza w Ludowym Wojsku Polskim i członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to nie są plamy na honorze członków Prawa i Sprawiedliwości - mówiła w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV