Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie z autorką książki „Pożar i szpiedzy”

książka Grażyny Wosińskiej, fot. portEL

„Sprawa Elbląska” – dramat mieszkańców miasta z mrocznych czasów stalinowskich – doczekała się opracowania książkowego. W Kawiarence Historycznej Clio odbędzie się we wtorek, 8 bm., spotkanie z autorką, Grażyną Wosińską.

„Pożar i szpiedzy” – to tytuł książki, która będzie bohaterką wieczoru. Jej autorka Grażyna Wosińska, jest dziennikarką i badaczką współczesnych dziejów miasta. Opisała jedną z najbardziej dramatycznych historii nazywaną „Sprawą Elbląską „.

Przypomnijmy, chodzi o wydarzenia z 1949 roku. Po nocnym pożarze hali nr 20 w Zamechu aresztowano 100 osób. Władze stalinowskie potraktowały zniszczenie hali jako dywersję repatriantów z Francji, którzy zamieszkali po wojnie w Elblągu. Dziś wiele wskazuje, że był to wypadek wykorzystany przez komunistyczną propagandę.

Aresztowani elblążanie zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Trzech skazano na śmierć, sześciu na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Wszyscy zostali zrehabilitowani w 1956 roku.

Spotkanie w Kawiarence Historycznej Klio rozpocznie się o godzinie 17.30. w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta. Weźmie w niej udział ostatni żyjący uczestnik tamtych wydarzeń oraz rodziny osób skazanych w pokazowych procesach. Na spotkanie w kawiarence zapraszają: elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Wstęp jest wolny. (M.Stankiewicz/as)

Grażyna Wosińska, elblążanka, dziennikarka pisząca często o historii najnowszej miasta i losach jego mieszkańców. Kilka lat poświęciła na zgłębienie dokumentów w archiwach i poszukiwanie nielicznych, żyjących wciąż ludzi, związanych ze sprawą. Efektem jest książka napisana językiem popularnym, przystępnym dla każdego czytelnika, a jednocześnie gromadząca olbrzymią dawkę informacji o dramatycznej przeszłości.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, sprawa, zamech, szpiedzy, elblaska
Śmierć w płomieniach

Policjanci wyjaśniają przyczyny pożaru, który wydarzył się wczoraj w Lidzbarku Warmińskim. W trakcie akcji gaśniczej, w jednym z pomieszczeń w budynku przy ulicy Lipowej, strażacy znaleźli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV