Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie kierowcy i rowerzysty zakończone kolizją

Fot. KPP Pisz

Piscy policjanci wyjaśniali okoliczności kolizji z udziałem rowerzysty i samochodu. Kierowca auta wyjeżdżając z parkingu potrącił jadącego chodnikiem rowerzystę. 83-latek trafił do szpitala. Konsekwencje zdarzenia poniosą obaj uczestnicy.

Do kolizji doszło na ul. Warszawskiej w Piszu. 64-letni kierowca auta włączając się do ruchu potrącił jadącego chodnikiem rowerzystę.  83-letni poszkodowany przewieziony został do szpitala, na szczęście nie doznał poważnych obrażeń.

Nagranie z kamery miejskiego monitoringu potwierdziło, że sprawcą kolizji jest kierujący samochodem. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu karnego. Oznacza to, że sprawa trafi do sądu. Rowerzysta poniesie natomiast konsekwencje jazdy rowerem po chodniku, co jest wykroczeniem.

Policjanci przypominają

Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

Redakcja: A. Niebojewska za KPP Pisz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pisz, potrącenie, rowerzysta, kolizja
Alkohol przyczyną porannych kolizji w Olsztynie. Zobacz film

Kompletnie pijany kierowca był sprawcą dwóch porannych kolizji w Olsztynie. Około 4.30 oficera dyżurnego komendy miejskiej policji zaniepokoił huk dobiegający sprzed jednostki. Okazało się, że na...

Zamknij
RadioOlsztynTV